Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 grudnia 2020
  • 13 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1242

Władze Bielska-Białej upamiętniły ofiary stanu wojennego

W piątek, 11 grudnia, na dwa dni przed 39. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, przedstawiciele samorządu Bielska-Białej z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Januszem Okrzesikiem złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą wszystkich represjonowanych w tamtym czasie, znajdującą się na ścianie kościoła p.w. Opatrzności Bożej.

Władze Bielska-Białej upamiętniły ofiary stanu wojennego
Władze Bielska-Białej upamiętniły ofiary stanu wojennego · fot. UM Bielsko-Biała


Reprezentacji Ratusza towarzyszyli przedstawiciele podbeskidzkiej „Solidarności”, stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

- 13 grudnia to wydarzenie ważne, smutne i brzemienne w skutki. Choć miałem wtedy tylko 13 lat, doskonale pamiętam atmosferę tamtego okresu. Dziś mogę jedynie wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy wtedy walczyli o suwerenną Polskę. Dzięki tej walce od 1989 roku żyjemy w wolnym kraju, sami o sobie stanowimy i korzystamy z wielu innych przywilejów, które zawdzięczamy bohaterom stanu wojennego. Najważniejsze, byśmy potrafili z tych zdobyczy korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny - podkreślił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Władze Bielska-Białej upamiętniły ofiary stanu wojennego
Władze Bielska-Białej upamiętniły ofiary stanu wojennego · fot. UM Bielsko-Biała


- Ta rocznica to ważne przypomnienie wydarzeń z 13 grudnia. Dzisiaj mamy taki nastrój w Polsce, że wszyscy próbują się pod te czasy podpinać, nawiązywać do nich. Robią to często w sposób, który budzi mój sprzeciw. Pamiętajmy, że to jest okazja, by przypomnieć czym naprawdę był 13 grudnia. Wtedy naprawdę strzelano, naprawdę ginęli ludzie i wszelkie wiązanie tamtych wydarzeń z dzisiejszymi sporami, które toczymy w normalnym, demokratycznym państwie, w wolnym społeczeństwie są dla mnie niestosowne. To również okazja, żeby spotkać się z ludźmi, z którymi w latach 80., już po stanie wojennym, spotkałem się pierwszy raz. To są wspaniali ludzie, z wieloma utrzymuję do dzisiaj kontakt i bardzo się cieszę, że miałem okazję ich poznać - podsumował przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik.

W niedzielę, 13 grudnia w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny oraz wszystkich ofiar stanu wojennego.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.