bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 grudnia 2020
  • wyświetleń: 569

Jakie oświetlenie do kuchni? Plafony, żyrandole i oświetlenie meblowe

Materiał partnera:

Dobrze zaaranżowana kuchnia to nie tylko starannie dobrane meble. To też odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu stworzysz wygodne i ergonomiczne wnętrze. Jakie oświetlenie do kuchni wybrać, by domowe obowiązki stały się łatwiejsze i przyjemniejsze?

1.Plafony jako oświetlenie centralne
2.Oświetlenie meblowe nad blatami kuchennymi
3.Żyrandole jako lampy nad stół

By właściwie zaplanować oświetlenie w kuchni, warto wcześniej podzielić pomieszczenie na praktyczne strefy i dobrać do nich poszczególne rodzaje oświetlenia - centralne, zadaniowe lub dekoracyjne.

Plafony jako oświetlenie centralne


Oświetlenie centralne pełni dwie bardzo ważne funkcje - rozświetla przestrzeń oraz pozwala bezpiecznie się po niej poruszać. Do roli oświetlenia głównego doskonale nadają się plafony, które znajdziesz na przykład tutaj https://www.lights.com.pl/Plafony-251k/. Występują one w wielu wariantach i kolorach, więc bez problemu znajdziesz plafon pasujący do stylu, w jakim została urządzona Twoja kuchnia. Inna opcja to kilka mniejszych punktów świetlnych, zamontowanych na podwieszanym suficie lub wbudowanych w listwę.

Oświetlenie meblowe nad blatami kuchennymiBardzo istotne jest także odpowiednie oświetlenie blatów kuchennych. Przestrzeń robocza jest najważniejszą strefą w każdej kuchni, dlatego jej oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo pracy. Dobierając oświetlenie meblowe, dostępne między innymi tutaj https://www.lights.com.pl/Oswietlenie-meblowe-263k/, możesz zdecydować się na punktowe lub liniowe lampy LED. Jeżeli dodatkowo posiadasz wyspę kuchenną, możesz zamontować nad nią lampę wiszącą, okap z wbudowanymi oprawami lub postawić na oświetlenie LED w suficie podwieszanym.

Żyrandole jako lampy nad stółJeśli w Twojej kuchni znajduje się strefa jadalniana, ona również wymaga właściwego oświetlenia. Jaką lampę nad stół wybrać? Świetnie sprawdzają się tu żyrandole, takie jak tutaj https://www.lights.com.pl/Zyrandole-245k/, które wspaniale wyodrębnią tę część pomieszczenia i sprawią, że korzystanie ze stołu będzie komfortowe. Zastanawiasz się, ile lamp będzie Ci potrzebnych? To zależy od wielkości stołu. W przypadku mniejszych mebli, przy których może usiąść do 5 osób, wystarczy jedno źródło światła. Jeżeli jednak stół jest większy, lepszym rozwiązaniem będą dwie lampy wiszące.

Wybierając żyrandol do kuchni zwróć uwagę, by był on dopasowany do stylistyki panującej we wnętrzu. Warto zdecydować się na model z kloszem, dzięki czemu światło nie będzie nikogo razić w oczy. Istotna jest też wysokość, na jakiej zostanie zawieszona lampa. Należy dobrać ją tak, by umożliwić swobodne korzystanie ze stołu - optymalna odległość to 50-80 cm od blatu.