bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2012
  • wyświetleń: 1927

1500 osób na pielgrzymce

Około 1500 pielgrzymów wyruszyło 6 sierpnia z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie w drogę na Jasną Górę. W ciągu kilku dni pokonają 170 kilometrów. Hasłem XXI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej jest temat roku liturgicznego „Kościół naszym domem”.

Rano pątnicy uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Duchowny w homilii zachęcał, by pielgrzymi zanieśli do sanktuarium maryjnego osobiste i zbiorowe problemy, niepokoje, radości i nadzieje, oraz powierzyli Bogu za pośrednictwem Maryi wszystkiego sprawy. Hierarcha prosił też, by pamiętać w modlitwach o diecezji. „Jest coraz więcej problemów, które nurtują nasze serca. Wiemy, ze słabnie wiara, że ludzie odchodzą od Boga i Kościoła, że zmniejsza się frekwencja na niedzielnej i świątecznej Mszy św. Coraz mniej na niej młodzieży i dzieci” - zaznaczał biskup, apelując, by odważnie dawać świadectwo swej wiary.

Wśród uczestników pielgrzymki jest m.in. 85-osobowa grupa Węgrów. Idą także obywatele Włoch i Wielkiej Brytanii. Ks. Stanisław Joneczko, który kieruje jedną z 9 grup pielgrzymkowych, zwraca uwagę, że pielgrzymowanie na Jasną Górę weszło mu w krew. „Nie mogło mnie tutaj nie być, bo jestem przewodnikiem grupy pw. św. Stanisława Kostki już chyba od 8 lat, a przewodnik nigdy nie opuszcza grupy, chyba, że jako ostatni” - zaznacza kapłan, który gra na akordeonie w znanym zespole „Dzień Dobry”.

Grzegorz Rogala z bielskiej parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka chce przede wszystkim podziękować Bogu za to, że może kolejny raz iść na Jasną Górę. „W zeszłym roku operacja mi na to nie pozwoliła. Modlitwą staram się ogarniać rodzinę, chorych i moje środowisko pracy” - podkreśla.

Najstarszy pielgrzym, to 81-letnia Józefa Bąk z Bielska-Białej, najmłodsze to trzyletnie dzieci: Tymoteusz i Aniela. W pielgrzymce idą też wychowankowie ośrodka dla młodzieży uzależnionej „Nadzieja” z bielskich Komorowic.

Równocześnie z 9 grupami pielgrzymów z Bielska-Białej w stronę Jasnej Góry wyruszyły grupy pątników z innych części diecezji: Andrychowa i Cieszyna. Jutro 7 sierpnia ruszą pielgrzymki z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie, jako około czterotysięczna reprezentacja diecezji bielsko-żywieckiej, wejdą na jasnogórskie błonia.

new / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.