Wiadomości

  • 2 grudnia 2020
  • wyświetleń: 11682

Nie chcą, by Wałęsa był honorowym obywatelem Bielska-Białej

Mimo swej działalności opozycyjnej po 1980 roku, Lech Wałęsa nie powinien nadal być Honorowym Obywatelem Bielska-Białej - tak twierdzą członkowie Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, którzy wystosowali petycję ws. odebrania byłemu prezydentowi tego zaszczytu. Jak uzasadniają, Wałęsa współpracował w latach 70-tych z SB, o czym świadczą publikacje IPN.

lech wałęsa
Spotkanie Lecha Wałęsy z bielszczanami - 06.03.2017 · fot. bielsko.info


Do bielskiego samorządu wpłynęła petycja w sprawie odebrania tytułu "Honorowy Obywatel Bielska-Białej" Lechowi Wałęsie. Pismo w tej sprawie złożyło Biuro Regionalne Okręgu Bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. W swoim uzasadnieniu autorzy petycji powołują się na wydaną w 2008 roku monografię Instytutu Pamięci Narodowej "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".

- Według ustaleń historyków, Lech Wałęsa był agentem Służby Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik "Bolek" zwerbowanym prawdopodobnie w 1970 roku na zasadzie dobrowolności. Wyrejestrowano go z ewidencji SB w 1976 roku z powodu "niechęci do współpracy" - czytamy w piśmie, które trafiło do władz Bielska-Białej. - "Bolek" przekazywał SB m.in. informacje o nastrojach w Stoczni Gdańskiej, okolicznościach podpalenia siedziby PZPR w Gdańsku, o odszkodowaniach za grudzień 1970, o próbie zakłócenia pochodu 1 maja w 1971 roku. Ponadto identyfikował na filmie uczestników protestu grudniowego - twierdzą autorzy petycji.

To tylko część zarzutów, które w swej petycji przekazują członkowie ZChR. - Były Prezydent RP Lech Wałęsa nadal zaprzecza swojej współpracy z aparatem represji PRL - napisali autorzy wniosku o odebranie mu tytułu honorowego obywatela miasta. I przypominają, że w 1991 roku Rada Miejska Bielska-Białej nie miała wglądu do ujawnionych wiele lat później dokumentów.

- Dzisiejsza wiedza- pomimo opozycyjnej karty Lecha Wałęsy po 1980 roku - nie pozwala na niezaprzeczalne uznanie go za osobę, która powinna być uhonorowana tytułem "Honorowy Obywatel Bielska-Białej". W związku z powyższym wnosimy o odebranie Lechowi Wałęsie tego tytułu. Zaznaczając, że oczekujemy, aby Rada Miejska w Bielsku-Białej przed podjęciem stosownej decyzji w sprawie naszej petycji wystąpiła do IPN z prośba o stosowną opinie na temat osoby Lecha Wałęsy - czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącą Okręgu Bielskiego ZChR, radną Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji Monikę Sochę-Czyż.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.