Wiadomości

  • 29 listopada 2020
  • wyświetleń: 10506

6 Tańszych i zdrowszych alternatyw do papierosów: jak zaoszczędzić samochód rocznie nie rzucając?

Materiał partnera:

O tym, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia, wszyscy dobrze wiedzą, że to pieniądze puszczane z dymem również.

Przeciętny palacz, który wypala paczkę papierosów dziennie, sukcesywnie przybliża się do możliwości zachorowanie na bardzo groźne choroby jak rak i zamiast odłożyć na podróż życia, funduje sobie podróż w sidła nałogu, z którego bardzo ciężko wyjść.

Czy istnieje coś takiego jak tańsze i zdrowsze alternatywy do zwykłych papierosów w paczkach?

W tym artykule porównamy między innymi fajki, e-papierosy, podgrzewacze, papierosy z tytoniu i fajki wodne.

Zdrowotne i ekonomiczne skutki palenia papierosów
Za niemożność odmówienia sobie każdego kolejnego papierosa i zakupienia kolejnej paczki odpowiada nikotyna. Jest to silnie uzależniający związek, który o dziwo i tak jest najmniej szkodliwą substancją znajdującą się w dymie papierosowym.

Poza nikotyną znajduje się tam cała masa innych niezwykle szkodliwych substancji określanych mianem między innymi substancji smolistych. Ogólnie szacuje się, że w dymie, który wciągamy za każdym jednym machem, jest około 4000 związków chemicznych z czego 40 jest rakotwórczych.

Są to przede wszystkim: tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, polon, arsen, formaldehyd, chlorek winylu. Już same te nazwy powinny dać nam do myślenia. Niektóre z nich są silnie trujące, radioaktywne i wykorzystywane do produkcji różnych agresywnych preparatów, których zażycie przez człowieka może skończyć się śmiercią, np. cyjanowodór stosowany w czasie wojny do ludobójstwa.

Poza kwestią zdrowotną, papierosy to również bardzo drogie uzależnienie. Jedna paczka najtańszych papierosów to koszt około 12 zł, a są przecież również droższe. Nałogowy palacz może wydać na nie nawet 500-1000 złotych miesięcznie, czyli w niektórych przypadkach do 30-40% pensji.

Co w zamian można by kupić? Po roku nawet używany samochód.

Rozumiejąc kwestie pieniężne i zdrowotne, pozbycie się tak mocnego nałogu jest trudną kwestią. Palacze więc poszukują tańszych i bardziej zdrowych odpowiedników tradycyjnych papierosów. Czy jest to w ogóle możliwe?

Tańsze alternatywy do palenia papierosów
Oprócz niewielu dotychczas istniejących sposobów palenia, w 21 wieku pojawiło się wiele alternatyw. Przejrzymy się możliwym opcjom.

Zdecydowanie tańszą wersją okazują się być papierosy skręcane, czyli takie, które produkujemy samodzielnie w domu. Żeby jednak je wytworzyć musimy zakupić odpowiednie substytuty.

Są to przede wszystkim tytoń papierosowy i gilzy, ale żeby nabijanie papierosów szło szybko i sprawnie, przyda się również specjalna maszynka, tzw. nabijarka. Okazuje się, że ten sposób palenia może być nawet x2-3 tańszy, niż palenie zwykłych papierosów.

Jakie są inne alternatywy dla papierosów?

Są to również wszystkim dobrze znane fajki, które głównie kojarzą nam się z wąsatym dziadkiem siedzącym na ławeczce i opowiadającym niezwykle ciekawe historie. Rzeczywiście fajki swego czasu były bardzo popularne, ale wszystko wskazuje na to, że powoli znów wracają do łask.

Przyczyniła się ku temu pewnie także fajka wodna. Palenie tytoniu tym sposobem nie należy do bardziej ekonomicznych odpowiedników. Już same fajki i niezbędne akcesoria nie należą do najtańszych, trzeba również kupić tytoń, więc jeśli dziennie palimy naprawdę dużo, dzięki fajce raczej nie zaoszczędzimy, chyba że wyciągamy ją tylko okazjonalnie, ale wtedy raczej nie możemy mówić o nałogu.

IQOZ, czyli podgrzewarki do papierosów i e-papierosy to urządzenia, które również cieszą się coraz większą popularnością, ale w tym wypadku znacznie istotniejszy wydaje się aspekt zdrowotny.

Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne to ani urządzenia nie należą do najtańszych, ani wkłady, które przecież trzeba uzupełniać, a do tego dochodzi kwestia ich awarii, które również mogą się zdarzać. Jakąkolwiek formę byśmy nie wybrali i tak trzeba będzie głęboko sięgać do kieszeni.

Zdrowsze palenie - czy to w ogóle jest możliwe?
Palenie to jednak palenie. Najpewniej niemożność rzucenia tego kłopotliwego nałogu skłania do poszukiwania zdrowszych alternatyw do palenia.

Czy kręcone papierosy są zdrowsze od tradycyjnych? Nie da się oczywiście odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jedne i drugie produkowane są z tytoniu, który jest tak naprawdę ruletką. Nie ma tak naprawdę kontroli nad wpływem szkodliwych substancji zawartych w papierosach na nasze zdrowie.

Okazuje się, że te o mniejszej zawartości substancji smolistych mogą być tak samo szkodliwe, ponieważ te trujące związki mogą występować w bardzo różnych proporcjach i tak naprawdę nie wiemy, na jaki tytoń trafimy i o jakiej zawartości, np. cyjanowodoru.

To samo tyczy się fajek, a także fajki wodnej, która dzięki temu, że dym oczyszczany jest przez znajdujący się w środku wodny filtr, wydaje się zdrowszym paleniem. Nic bardziej mylnego.

Nie dość, że wdychamy te same substancje, bo tak naprawdę nie ma dowodów na to, że dym jest pozbawiony części trujących związków, to jeszcze dodatkowo taka sesja może trwać nawet pół godziny.

Zdrowsze palenie w postaci IQOZ czy e-papierosów w chwili obecnej uważane jest za lepszą alternatywę do papierosów w paczkach, chociaż parowanie może być nie tak zdrowym jak się wydaje. Istnieją kontrowersyjne badania i dowody, dlaczego e-papierosy są zdrowe czy bardzo szkodliwe.

Podgrzewanie tytoniu może być zdrowszą alternatywą, ale dla tych, kto nie cierpi zapachu i smaku wkładów podgrzewanych, wybór odpowiedniego tytoniu do skręcania własnych papierosów może być jednocześnie tańszą, jak i zdrowszą opcją.

Ale oczywiście najtańszą i najzdrowszą alternatywą dla palenia jest niepalenie. Nie jest to łatwe, więc pomocy można również szukać na różnych serwisach, a nawet skorzystać ze specjalnej aplikacji na telefon "Rzuć palenie".