bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 listopada 2020
  • wyświetleń: 1343

"UE to polska racja stanu" - "Nie" posłów opozycji ws. wyjścia z Unii

Deklaracja rządu ws. zawetowania unijnego budżetu wywołała spore kontrowersje. Posłowie opozycji - również ci z Podbeskidzia - odebrali to jako chęć wyprowadzenia kraju ze struktur Unii Europejskiej.

"UE to polska racja stanu" - "Nie" posłów opozycji ws. wyjścia z Unii
"UE to polska racja stanu" - "Nie" posłów opozycji ws. wyjścia z Unii · fot. Biuro Poselskie Mirosławy Nykiel


- Polska odrzuca mechanizm warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Nie akceptujemy uznaniowych przepisów, które są oparte na arbitralnych i politycznych kryteriach. Ich przyjęcie może doprowadzić do stosowania podwójnych standardów i odmiennego traktowania państw UE. Nasz kraj opowiada się natomiast za równością wszystkich państw wobec prawa oraz przestrzeganiem unijnych traktatów - czytamy w serwisie prasowym Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, przyjęcie rozporządzenia w sprawie warunkowości, które mogłoby być dowolnie interpretowane, groziłoby na późniejszych etapach rozpadem Unii Europejskiej.

- UE musi się opierać na fundamencie prawa i pewności prawa. Bez tej zasady, Unia Europejska będzie tylko mechanizmem podejmowania arbitralnych decyzji przez eurokratów, a de facto przez europejską oligarchię” - podkreślił szef rządu. Mówimy głośne “tak” dla UE, ale głośne “nie” dla karcących nas, niczym dzieci - mechanizmów, które nierówno traktują Polskę i inne kraje UE - dodał.

Szef rządu poinformował, że przedstawi Sejmowi uchwałę dotyczącą stanowiska Polski w sprawie unijnego budżetu. - Z tą uchwałą będą mogli się zapoznać Polacy. Wtedy będzie wiadomo, jakie mechanizmy służą utrwalaniu UE, a jakie grożą jej rozpadowi - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - Jesteśmy za silną, zasobną Europą. I za silną Polską w silnej Europie - dodał.

Loading...


Stanowisko rządu parlamentarzyści opozycji, również ci z Podbeskidzia, uznali za początek wyjścia Polski z „europejskiej wspólnoty”. - PiS wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej. A ponieważ nasza obecność w UE to polska racja stanu, mówimy stanowcze "nie"! Wszyscy wiemy, że przez te 16 lat Polska dokonała skoku cywilizacyjnego. Widać to gołym okiem wszędzie. W naszym regionie, w naszym mieście, a także w całym kraju - mówiła podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, posłanka Mirosława Nykiel z Koalicji Obywatelskiej.

Jak dodała, Polska otrzymała 540 miliardów złotych na rozwój z Unii Europejskiej. - A teraz Pan Morawiecki mówi "weto" i chce stracić dla Polski kwotę jeszcze większą, na wieloletnie ramy finansowe, ale także na fundusz odbudowy gospodarki po pandemii. To, co zrobiliśmy przez 16 lat będąc w UE to naprawdę skok cywilizacyjny, który nigdy wcześniej nam się nie zdarzył. I nie pozwolimy na to, żeby PiS wyprowadził Polskę z UE. Bo to jest początek wyjścia z Unii. Nie wolno nam tej sprawy przespać. Musimy wyraźnym, zdecydowanym głosem mówić "nie", podkreślając to wszędzie gdzie jesteśmy - podkreśliła parlamentarzystka.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.