bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 listopada 2020
  • 24 listopada 2020
  • wyświetleń: 6728

Śmieci na nowo. Ważna informacja dla właścicieli firm

Ważna informacja dla osób prowadzących firmę w Bielsku-Białej. Chodzi o gospodarowanie odpadami komunalnymi i nowe obowiązki z tym związane. Właściciele firm zobowiązani są do złożenia deklaracji, wyposażenia się w pojemniki lub kontenery, udziału w gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmieniają się również stawki za gospodarowanie odpadami.

odpady, śmieci, sortownia, śmieciarka
Śmieci na nowo. Ważna informacja dla właścicieli firm · fot. UM Bielsko-Biała


Obowiązek złożenia deklaracji


Do 10 grudnia właściciele nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie segregują odpadów komunalnych, oraz ci, którzy gromadzą odpady komunalne w pojemniku o pojemności 60 l lub 80 l, zobowiązani się do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Obowiązek wyposażenia się w pojemniki/kontenery we własnym zakresie


Dodatkowo od 1 stycznia 2021 roku właściciele nieruchomości niezamieszkałych muszą wyposażać swoje nieruchomości w pojemniki/kontenery we własnym zakresie. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, którzy na dzień 1 sierpnia br. segregowali odpady komunalne, mogą zakupić od SUEZ Bielsko-Biała S.A. pojemniki znajdujące się aktualnie na nieruchomości. Jeśli tego nie zrobią, z dniem ostatniego odbioru odpadów w grudniu br. pojemniki zostaną zabrane z nieruchomości przez firmę wywozową.

Pojemniki muszą być zgodne z normą PN-EN 840 dla pojemników dwu- oraz czterokołowych, przystosowane do grzebieniowych mechanizmów załadowczych. Ponadto pojemniki powinny posiadać sprawne koła, uchwyt, pokrywę oraz miejsce na chip. W przypadku pojemników 1100 l musi być możliwość zaczepienia na widły.

Również kolorystyka pojemników musi być zgodna z rozporządzeniem ministra środowiska z 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2019 roku, poz. 2028).

Dobrowolność udziału w gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi


Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, przystępuje do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi dobrowolnie, wyrażając na to zgodę w formie pisemnej. Zatem, decydując się na pozostanie w gminnym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, należy złożyć stosowną zgodę, o ile nie została złożona wcześniej.

W przeciwnym wypadku należy złożyć rezygnację wraz z kserokopią umowy zawartą na odbiór odpadów komunalnych z uprawnionym do tego podmiotem oraz deklarację stanowiącą zamknięcie obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla danej nieruchomości.

Nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniają się również stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Szczegóły można znaleźć tutaj.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.