bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 listopada 2020
  • 22 listopada 2020
  • wyświetleń: 8302

Prezydent Bielska-Białej podpisał apel - w mieście zapanują ciemności?

Kilkudziesięciu samorządowców z całego kraju - w tym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski - podpisało apel do rządu, o większy udział w podatku PIT. Jak podkreślają w swym piśmie włodarze miast i miejscowości, sejm „uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji”. Sygnatariusze zapowiadają, że jak nic się nie zmieni, to zapadną „ponure ciemności”.

klimaszewski
Prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, podczas sesji Rady Miejskiej - zdjęcie archiwalne · fot. FB Jarosław Klimaszewski


Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” złożyło na ręce marszałka senatu RP Tomasza Grodzkiego projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT. Pod apelem podpisał się m.in. Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

- Na posiedzeniu 28 października Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, odbierając lokalnym wspólnotom wpływy z PIT-ów i w ten sposób pod raz kolejny pozbawiając mieszkańców naszych wsi i miast pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Chcemy wierzyć, że decyzja Sejmu była wynikiem błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślaną taktyką stopniowego „zagłodzenia” samorządów. Mieszkańcy naszych wsi, miast, powiatów i województw zostaną w jej wyniku ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych - czytamy w piśmie.

Autorzy podkreślają, że Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” złożyło do senatu projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT z 38,16 procent do 48,16 procent, co w kwotach rzeczywistych zaplanowanych na 2020 roku daje kwotę 11 336 421 000 złotych zwiększenia dochodów gmin.

- Jeśli ten głos rozpaczy Polski samorządowej nie zostanie potraktowany poważnie, będziemy zmuszeni zaprotestować. Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest! Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów pozbawiania naszych mieszkańców pieniędzy na ich najpilniejsze potrzeby, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością - zapowiadają włodarze.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.