bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 1807

Testy na koronawirusa - czym się różnią, który wykonać?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Materiał partnera:

Testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie znacząco się od siebie różnią. Aktualnie wymienia się trzy podstawowe rodzaje testów o różnym działaniu i różnej dokładności. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią i dlaczego o niektórych mówi się, że nie są wiarygodne.

Testy na koronawirusa - czym się różnią, który wykonać?
fot. Pixabay.com


Testy serologiczneIch zaletą jest niska cena i szybki wynik. Wadą, o której rzadko pamiętamy - nie są to testy wykrywające koronawirusa. Stąd często biorą się niedomówienia i przekonanie, że testy kłamią, dają fałszywie dodatnie wyniki i ludzie niepotrzebnie siedzą na kwarantannie. Nie jest to prawdą, bo u osób na kwarantannie wykonuje się inne testy. Natomiast testy serologiczne mają jedynie sprawdzić, czy w organizmie pacjenta znajdują się przeciwciała do walki z COVID-19. Obecność przeciwciał nie jest jednoznaczna z obecnością samego wirusa. Świadczy natomiast o tym, że na pewno on był. Dlatego, aby się upewnić, czy pacjent nadal jest zainfekowany i może przenosić chorobę, trzeba wykonać dokładniejsze i droższe testy.

Testy serologiczne wykrywają trzy rodzaje przeciwciał - IgA, IgM, IgG.

Testy antygenoweTest antygenowy także nie wykrywa wirusa bezpośrednio. Wykonuje się go w celu sprawdzenia, czy w organizmie pacjenta znajdują się antygeny stymulujące produkcję przeciwciał do walki z COVID-19. Obecność takich przeciwciał świadczy o przygotowaniach do walki z chorobą, a więc jest istotną przesłanką do stwierdzenia, że infekcja ma miejsce w czasie rzeczywistym, a nie - jak w przypadku testów serologicznych - że miała w przeszłości.

Nie wszystkie testy antygenowe mają taką samą czułość i są tak samo dokładne. WHO rekomenduje do użycia tylko te, których czułość przekracza 80%.

Testy antygenowe można wykonać już po pięciu dniach od wystąpienia pierwszych objawów charakterystycznych dla COVID-19. Ich cena to średnio 100 - 200 zł. Jeśli wynik będzie pozytywny, dla pewności warto zrobić test genetyczny.

Testy genetyczne RT-PCRTesty genetyczne dają najbardziej wiarygodny wynik. Są niebywale czułe, ale na wynik czeka się średnio kilka dni. Teoretycznie od pobrania wymazu do otrzymania wyniku może minąć kilka godzin, ale laboratoria są tak obłożone, że trzeba się liczyć z dłuższym oczekiwaniem.

Test genetyczny polega na pobraniu wymazu z nosa lub gardła i przeanalizowaniu go pod kątem występowania obecności genów charakterystycznych tylko dla koronawirusa. Badanie to jest bardzo złożone, wymaga analizy laboratoryjnej. Nie można kupić takiego testu w aptece i wykonać go w domu.

Testy genetyczne są najdroższe, ale ich cena, przynajmniej dla niektórych pacjentów, przestała być zaporowa. Taki test prywatnym laboratorium można wykonać za kilkaset złotych. Jeśli wynik będzie pozytywny, dla pewności test należy powtórzyć.

Jak przygotować się do testu RT-PCRChociaż z technicznego punktu widzenia wykonanie testu jest proste - przynajmniej po stronie pacjenta, na jego wiarygodność może wpłynąć niewłaściwe przygotowanie do badania. Dlatego bardzo ważne jest, by na trzy godziny przed badaniem:

  • nie jeść, nie pić i nie żuć gumy,
  • nie myć zębów i nie płukać ust płynem do higieny jamy ustnej,
  • nie pić syropu i nie przyjmować żadnego lekarstwa na gardło w tabletkach,
  • nie przyjmować żadnych lekarstw do nosa - maści, aerozoli, kropli.


Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć protezę zębową. Trzeba też powstrzymać się przed wycieraniem nosa. Na badanie należy zgłosić się w maseczce.

Szczegółowe informacje na tema rodzajów testów na koronawirusa, sposobów ich działania i możliwości wykonania dostępne są na stronie: https://badania.znanylekarz.pl/blog/testy-na-koronawirusa-kiedy-i-jaki-test-wykonac/.