bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 listopada 2020
  • 22 listopada 2020
  • wyświetleń: 3433

Bielscy strażnicy miejscy gotowi do walki ze smogiem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Ponad tysiąc interwencji dokonali w zeszłym „sezonie grzewczym” strażnicy miejscy z Bielska-Białej. Pocieszające jest to, że zaledwie w ponad stu przypadkach doszło do zanieczyszczania powietrza palonymi śmieciami. To jednak nadal sporo. W tym roku SM przystąpi do walki o czyste powietrze z nowym sprzętem.

Smog nad stolicą Podbeskidzia. Widok z bloku przy ul. Wapiennej - 28.01.2016
Smog nad stolicą Podbeskidzia. Widok z bloku przy ul. Wapiennej - 28.01.2016 · fot. Ewa B.


Warto pamiętać, że właściciel kontrolowanej nieruchomości ma obowiązek wpuszczenia funkcjonariuszy straży miejskiej, by mogli dokonać kontroli tego, co spalane jest w piecu grzewczym. - Za niewpuszczenie strażników można odpowiedzieć z art. 225 Kodeksu karnego, który brzmi: Kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przyznanej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonania czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" - poinformował Grzegorz Gładysz, komendant straży miejskiej w Bielsku-Białej.

Ponadto za spalanie odpadów w przydomowych piecach lub na ziemi grozi mandat do 500 złotych, a gdy sprawa trafi do sądu nawet kara grzywny w wysokości 5000 złotych. Takich przypadków w Bielsku-Białej niestety nie brakuje. Jak wynika z informacji podanej przez strażników, od 1 października 2019 roku co 31 marca 2020 roku zgłoszono 1134 interwencje dotyczące podejrzenia spalania niedozwolonych materiałów w bielskich piecach lub w ogniskach. Ujawniono 122 wykroczenia i nałożono 95 mandatów karnych oraz w 27 przypadkach zastosowano pouczenie.

komin, dym, smog
Bielscy strażnicy miejscy gotowi do walki ze smogiem · fot. UM Bielsko-Biała


- Każdy patrol zmotoryzowany dysponuje sprzętem do pobierania próbek popiołu, a patrol "Eko" dodatkowo wyposażony jest w wilgotnościomierz do pomiaru wilgotności biomasy i analizator tlenku węgla. W celu zwiększenia efektywności monitoringu oraz kontroli niskiej emisji na terenie Bielska-Białej, straż będzie dysponować bezzałogowymi statkami powietrznymi tzw. dronami, wyposażonymi w specjalistyczny czujnik do badania składu spalin. Pozwoli to na szybsze zlokalizowanie najbardziej kopcących kominów oraz na analizę składu chemicznego wydobywającego się dymu, co pozwoli na potwierdzenie lub wkluczenie popełniania wykroczenia przez właściciele lub użytkownika kontrolowanej nieruchomości - podsumował komendant Gładysz.

Przy okazji warto przypomnieć, że stan jakości powietrza w Bielsku-Białej można całą dobę sprawdzać na portalu bielsko.info - na belce nad działem "Wiadomości" na stronie głównej portalu oraz szczegółowo w zakładce "Monitoring powietrza w Bielsku-Białej".

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj