bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 2050

Miasto wydaje setki tysięcy złotych na listy o naliczonych podatkach

Epidemia koronaworusa wymusiła zmiany w sposobie m.in. doręczania decyzji podatkowych. Ta w Bielsku-Białej wysyłana jest pocztą. A to generuje spore koszty - tymczasem mieszkańcy niechętnie chcą korzystać z korespondencji elektronicznej.

ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- W tym roku w związku z pandemią koronawirusa doręczenie mieszkańcom Bielska-Białej decyzji o wysokości naliczonego na rok 2020 podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz leśnego, napotkało trudności - zauważył bielski radny Janusz Buzek. Jak dodał, władze miasta zdecydowały, aby doręczeniem nie zajmowali się urzędnicy - jak to było w poprzednich latach - ale poczta. Jak stwierdził przedstawiciel bielszczan, Poczta Polska nie była w stanie rozesłać tak dużej ilości przesyłek.

W dodatku korzystanie z usług poczty kosztuje. Jak poinformował Dominik Pawiński, skarbnik miasta, na doręczanie decyzji podatkowych wydano w 2020 roku z miejscowego budżetu ponad 422 tysiące złotych.

Rozwiązaniem byłoby dostarczanie wspomnianych decyzji drogą elektroniczną. Jest to możliwe - jak podkreśla skarbnik - m.in. na wniosek podatnika. E-skrzynka dostępna jest na [url=bielsko-biala.pl/wirtulany-urzad]stronie internetowej urzędu[/url].

- Urząd Miejski od wielu lat posiada narzędzia informatyczne służące doręczaniu korespondencji drogą elektroniczną, jednak z takiej formy odbioru korzysta niewielka część podatników - stwierdza Pawiński. - Zniechęca konieczność posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo podpisu osobistego, praz skrzynki kontaktowej do wymiany korespondencji elektronicznej na jednym z portali przeznaczonych do obsługi dokumentów - wyjaśnia skarbnik Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.