bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 16 listopada 2020
  • wyświetleń: 414

4 sposoby, jak zapobiegać pchłom i kleszczom u psów

Materiał partnera:

Pchły i kleszcze to pasożyty, które nie tylko przeszkadzają psom podczas zabawy czy wypoczynku, ale mogą również przenosić groźne choroby. Warto zabezpieczyć przed nimi swojego czworonoga. Jak to zrobić? Jest na to kilka skutecznych sposobów.

4 sposoby, jak zapobiegać pchłom i kleszczom u psów


ObrożaJedną z najbardziej popularnych metod ochrony psa przed zewnętrznymi pasożytami jest obroża przeciw kleszczom. Wystarczy założyć ją pupilowi na szyję zgodnie z instrukcją, to zabezpieczy go przed niebezpiecznymi pajęczakami nawet do 6 - 8 miesięcy. Okazuje się, że obroża zapewnia zwierzętom najdłuższą ochronę przed pasożytami, nie tylko kleszczami i pchłami, ale zwykle też komarami i muchówkami. Niektóre modele są wodoodporne, co oznacza, że nie wymagają zdejmowania przed kąpielą czworonoga i nie tracą swoich właściwości w wyniku kontaktu z wilgocią np. podczas opadów deszczu. Co więcej, obroże przeciw kleszczom nierzadko są pozbawione charakterystycznego zapachu, dlatego można swobodnie bawić się ze swoim pupilem, a także pozwalać mu spać w łóżku.

TabletkiJeśli zwierzę niechętnie nosi obrożę i ma ją na szyi głównie w czasie spacerów, warto poszukać innego sposobu ochrony przed pasożytami. Mogą to być tabletki mające w składzie specjalne substancje przenikające do krwi czworonoga. Kiedy kleszcze ugryzą zwierzę, giną w wyniku oddziaływania składników aktywnych. Zanim podamy psu preparat, należy zapoznać się z dołączoną instrukcją. Tam krok po kroku powinno być wyjaśnione, jak to zrobić, aby tabletki mogły w odpowiedni sposób zadziałać. Niektóre trzeba aplikować, kiedy zwierzę jest na czczo, inne w trakcie lub tuż po posiłku. Taka metoda jest odpowiednia dla czworonogów w wieku powyżej 8. tygodni, ważących ponad 1,3 - 2 kg (zależnie od preparatu). Tabletki na pasożyty mają kilka zalet: Działanie wilgoci nie osłabia ich działania, nie mają zapachu, a w dodatku zapewniają długotrwałą ochronę. Niemniej jednak mogą one powodować skutki uboczne (np. biegunkę), poza tym nie działają one odstraszająco, więc kleszcze czy pchły giną dopiero po ugryzieniu psa.

4 sposoby, jak zapobiegać pchłom i kleszczom u psów


SprayCzęść osób uważa, że spraye na pasożyty zewnętrzne są bezpieczniejsze w użyciu niż tabletki, zwłaszcza w przypadku młodszych psów. Stosowanie takich preparatów nie jest trudne, wystarczy dokładnie spryskać czworonoga, chroniąc pysk, oczy i nos. Jednak jeśli wybieramy się z pupilem na długą wycieczkę, trzeba pamiętać o powtarzaniu aplikacji sprayu co kilka godzin. Tego typu produkty skutecznie chronią przed pasożytami i insektami m.in. w czasie spacerów po lesie czy łące, ale konieczność częstego pryskania czworonoga może być nieco uciążliwa (zwłaszcza jeśli zwierzę jest przy tym niespokojne). Nierzadko wykorzystuje się je w celu wzmocnienia ochrony zapewnianej przez obrożę.

KropelkiSkuteczną metodą walki z pchłami i kleszczami są też kropelki, które aplikuje się na kark zwierzęcia. W ich składzie znajdują się substancje insektobójcze, a ich działanie polega nie tylko na odstraszaniu pasożytów, ale i paraliżu kończącego się ich śmiercią. Żeby kropelki rzeczywiście okazały się skuteczne, należy je odpowiednio dobrać, uwzględniając masę ciała pupila. Zakraplanie trzeba systematycznie powtarzać, zgodnie z zaleceniami producenta.