bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 listopada 2020
  • wyświetleń: 1186

IT Recruitment Kraków - jak zatrudnić idealnego programistę?

Materiał partnera:

Z usługi IT Recruitment coraz częściej korzystają nie tylko duże korporacje. Niewielkim przedsiębiorstwom również zależy na zatrudnieniu najlepszych specjalistów branży IT. Są oni odpowiedzialni za powstanie i prawidłowe funkcjonowanie całej infrastruktury technicznej firmy. Bez ich obecności łatwo można by popaść w marazm, którego branża nie lubi. IT Recruitment - Kraków

IT Recruitment Kraków
Źródło: pixabay.com


Sam proces rekrutacji programistów tak naprawdę nie różni się wiele od rekrutacji innych specjalistów. Jednak w innych branżach nadal stosuje się tradycyjne (by nie rzec - przestarzałe) metody pozyskiwania kandydatów do pracy. Nic dziwnego, że coraz rzadziej działają. IT Recruitment Kraków w Sowelo Consulting wykorzystuje nowoczesność, innowacyjność i współczesne zdobycze cywilizacyjne w celach dokonania skutecznej rekrutacji. Sukces rekrutera to inwestycja w jego dalszą karierę.

Candidate ExperiencePozytywny wizerunek firmy jest podstawowym czynnikiem gwarantującym zainteresowanie kandydatów ofertą pracy. Dobry Employer Branding to nie tylko dobre samopoczucie kandydata podczas przebiegu całego procesu rekrutacyjnego. Jest również ułatwieniem dla headhunterów, którzy bardzo dużo czasu spędzają na poszukiwaniu i zainteresowaniu odpowiednich kandydatów poszczególnymi ofertami. Zadaniem IT Recruitment jest zarządzanie i kontrola nad wszystkimi etapami rekrutacji, z budowaniem marki klienta włącznie.

W budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy niezwykle istotną rolę odgrywa pierwszy kontakt z kandydatem, czyli potencjalnym pracownikiem. Jeśli zauważy on niedociągnięcia i liczne nieścisłości, istnieje duża szansa, że zrezygnuje z rekrutacji. Tym samym wieść o pracodawcy „pójdzie” w świat. Dlatego też przed rozpoczęciem procesu poszukiwania pracowników należy pochylić się nad organizacją jego przebiegu.

Niedopuszczalne są wszelkie kłopoty i trudności natury technicznej. Awarie systemów, formularzy, niepoprawne wyświetlanie treści na różnych ekranach czy w aplikacjach mobilnych to błędy, które mogą zadecydować o braku powodzenia procesu rekrutacji. Skutecznie zniechęcają kandydatów do wysłania aplikacji. Skoro pracodawca nie zna się na nowoczesnej technologii i nie poświęcił czasu na dopracowanie wszelkich szczegółów, nie może wymagać, że zdobędzie zainteresowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

IT Recruitment Kraków - baza danychSpecjaliści w dziedzinie IT Recruitment nie mogą działać w sposób tradycyjny i sztampowy. W przypadku pracy headhuntera konieczna jest innowacyjność, kreatywność i duża doza otwartości. Odpowiednio przygotowany proces rekrutacji to połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi podejście łowcy głów do „problemu” braku bezrobotnych specjalistów na rynku pracy.

Doświadczeni headhunterzy odpowiedzialni za IT Recruitment w Krakowie w firmie Sowelo Consulting posiadają bogate sieci kontaktów. Wykazując się zaangażowaniem, zainteresowaniem i pozytywnym nastawieniem, zachęcają kandydata już na samym początku znajomości. Pierwszy kontakt podejmują jednak nie twarzą w twarz. Wykorzystują to medium, które specjaliści branży IT znają najlepiej - nowoczesne technologie. Korzystają z portali i paneli takich jak LinkedIn, Jobs for Geek, 4programmers, StartupJobs oraz mediów społecznościowych - Facebook i Instagram. Za ich pośrednictwem nawiązują kontakt, porozumiewają się z potencjalnym kandydatem i przedstawiają mu szczegóły oferty. W następnym kroku dochodzi do rozmowy telefonicznej lub za pomocą poczty elektronicznej. Dopiero później, na końcu rekrutacyjnej drogi jest okazja na osobiste spotkanie z pracodawcą.
Ponieważ w branży IT kandydat często nie zgłasza się sam na wolne stanowisko pracy, rekruter musi wykazać się wiedzą i doświadczeniem. Dzięki swoim umiejętnościom szybko dociera on do przedstawicieli branży IT podczas eventów branżowych, hackatonów, warsztatów lub szkoleń. Wykorzystywanie zbudowanych i utrzymywanych przez lata relacji to codzienność w pracy skutecznego rekrutera.

Wydajny rekruter = wydajny programistaNajlepsi rekruterzy znajdują najlepszych kandydatów do pracy - to oczywiste. Dobrze przygotowany proces aplikacji wykorzystuje bowiem zarówno kreatywność i umiejętności headhuntera, jak i programistów. Tylko dzięki doświadczeniu rekruterów pracodawca jest w stanie stworzyć najlepszy zespół ekspertów, a przy tym oddanych pracowników.
Idealny programista ma doświadczenie, wiedzę i kompetencje niezbędne do pracy na określonym stanowisku. Odpowiada za sprawne działanie całej infrastruktury firmy, nie tylko tej technicznej. Wywiera bezpośredni wpływ na sposób pracy pozostałych działów przedsiębiorstwa. Powinien charakteryzować się wysokim poziomem odporności na stres, kreatywnością, samodyscypliną, ale i asertywnością.

IT Recruitment - rekrutacja a stałe zatrudnienieNie tylko rekrutacja talentów branży IT może być wyzwaniem. Prawdziwa walka zaczyna się w momencie zatrudnienia pracownika w określonej firmie. Jego utrzymanie na stanowisku może okazać się kłopotliwe. Najczęściej ze względu na fakt, że konkurencja nie śpi, a headhunterzy szukają najlepszych specjalistów przez cały czas. Dlatego też, aby na stałe zatrudnić programistów i innych fachowców IT należy wcielić w życie atrakcyjne i przemyślane strategie. Z pewnością inwestycja w pracownika opłaci się bardziej niż konieczność sfinansowania kosztów kolejnego procesu rekrutacyjnego.
Statystyczny pracownik branży IT co dwa lata zmienia pracodawcę. Odejście najbardziej wartościowego członka zespołu dezorganizuje pracę pozostałych osób.  W przypadku odejścia kluczowego pracownika, znalezienie odpowiedniego kandydata na jego miejsce może graniczyć z cudem. Chociaż niemożliwe jest całkowite uniknięcie rotacji pracowniczej, można znacznie zmniejszyć jej skalę.
Specjaliści IT Recruitment w Krakowie wykorzystują oczekiwania pracowników branży IT w przeprowadzanych przez siebie procesach rekrutacji. Następnie instruują pracodawców w zakresie czynności, które powinni podejmować, by utrzymać pracownika w swoim teamie. Konieczny jest szczegółowy plan jego rozwoju oraz wielostopniowe wsparcie na każdym jego etapie. Branżowe certyfikaty, możliwość brania udziału w specjalistycznych kursach, szkoleniach i warsztatach - to „bonusy”, które sprzyjają stałemu zatrudnieniu fachowców w branży IT. Za pomocą podwyżek, awansów, gratyfikacji pracodawca okazuje ponadto szczere uznanie dla pracownika.