bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 listopada 2020
  • wyświetleń: 1691

Szpital Miejski wzbogacił się o nową Pracownię Brachyterapii

W listopadzie w Zakładzie Radioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego rozpoczęto leczenie pacjentów w nowo oddanej do użytku, nowoczesnej Pracownii Brachyterapii.

Szpital Miejski wzbogacił się o nową Pracownię Brachyterapii
Szpital Miejski wzbogacił się o nową Pracownię Brachyterapii · fot. UM Bielsko-Biała


Brachyterapia to technika radioterapii polegająca na napromienianiu zmian nowotworowych przez umieszczenie źródła promieniowania bezpośrednio w guzie lub jego sąsiedztwie. Stanowi ona samodzielną metodę leczenia onkologicznego, ale może być także jednym z etapów leczenia wielospecjalistycznego.

Funkcjonująca w BCO Pracownia Brachyterapii została przebudowana, unowocześniona i doposażona - m.in. w nowy tomograf komputerowy do planowania leczenia. Obecne jej wyposażenie pozwala na realizację precyzyjnych i nowoczesnych technik miejscowego leczenia nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego. - Modernizacja Pracowni Brachyterapii nie byłaby możliwa gdyby nie wydatna pomoc finansowa ze strony bielskiego samorządu - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

- Ze względu na epidemię nasze miasto znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, co zmusza nas do przyglądania się każdej wydawanej złotówce. Są jednak takie sfery naszego życia, na których nie można oszczędzać. Do nich - bez wątpienia - zalicza się opieka zdrowotna. A tu mówimy o pacjentach dotkniętych chorobami nowotworowymi, czyli takich, którzy bez właściwej terapii często nie mają szans na ratunek - podkreśla prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Uruchomienie Pracowni Brachyterapii w trudnym okresie epidemii SARS-CoV-2 jest szczególnie istotne dla pacjentów onkologicznych. Chorzy nie będą musieli, jak dotychczas, być kierowani na brachyterapię do Gliwic, bo mają teraz możliwość realizacji całości leczenia w jednym ośrodku. To daje im komfort, skraca czas terapii oraz, co obecnie szczególnie ważne, minimalizuje ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.

- Dodatkowym efektem zakończenia kolejnego etapu modernizacji zakładu radio- i brachyterapii BCO-SM jest możliwość dostępu do badań nowym tomografem komputerowym SOMATOM go.Top firmy Siemens. To nowoczesne urządzenie o wyjątkowych parametrach jakości obrazowania od listopada 2020 roku jest dostępne dla wszystkich pacjentów, którzy posiadają skierowanie na badanie tomografii komputerowej - mówi dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.

W celu ułatwienia rejestracji pacjentów (posiadających skierowanie na badanie tomografem) uruchomiono dodatkowy numer telefonu 663 907 307. Dotychczasowe numery telefonów 33 498 40 05 oraz 33 498 40 26 pozostają bez zmian.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.