bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 listopada 2020
  • 9 listopada 2020
  • wyświetleń: 2444

[WIDEO] Bielsko i Biała rzeką połączone - BB dla dzieci w sieci

Zapraszamy do wspólnej wędrówki szlakiem historii i najpiękniejszych zabytków naszego miasta! Przedstawiamy filmy edukacyjne, które powstały w ramach projektu BB dla dzieci w sieci. Był on realizowany przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz i został dofinansowany z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci". Towarzyszył mu konkurs literacki dla młodzieży. Powstała także atrakcyjna strona internetowa dla najmłodszych www.bbdladzieci.pl.1 stycznia przypada 70. rocznica połączenia Bielska i Białej. To świetny moment, aby dzieciom i młodzieży pokazać filmy przygotowane w ramach projektu BB dla dzieci w sieci przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Jeden z nich nosi tytuł "Bielsko i Biała rzeką połączone". Do stworzenia całego projektu zaproszono ekspertów - historyków i to oni, w niezwykle przystępny sposób, snują opowieść o dwóch miastach, które w jedną całość zostały połączone dopiero w 1951 r. To znakomity materiał dla nauczycieli historii, miłośników naszego miasta oraz osób, dla których serce bije mocniej przy słowie Bielsko-Biała.

Tematem pierwszego filmu jest dziedzictwo kulturowe Bielska i Białej, podwójnie ciekawa historia oraz podwójnie skomplikowane losy obu miast. Jako przewodnicy po mieście występują w nim eksperci oraz mały dziennikarz. Wspólnie opowiadają barwną i wielokulturową opowieść.

W ramach projektu powstała także animacja o rzece Białej."Przez setki lat ludzie wyznaczali rzece Białej zadanie dzielenia dwóch miast Bielska i Białej. Tymczasem rzeka robiła, co mogła, by ludzi łączyć." - Tak zaczyna się opowiadanie, które nastoletnia Aneta Ziółkowska wysłała na konkurs literacki „Pewnego razu w Bielsku-Białej", będący częścią projektu „BB dla dzieci w sieci". Bajka zdobyła jedną z konkursowych nagród. Animację do tekstu „Rzeki, która połączyła zakochanych" wykonał Daniel Kusak bielszczanin, absolwent kierunku sztuka mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Następnie powstała animacja o Magurku, którego bielszczanie docenili za uprzejmość i dobre wychowanie.Produkcja również została zrealizowana na bazie opowiadania wyróżnionego w konkursie literackim Kubiszówki. Animację do tekstu Doroty Kosek stworzyli: Yana Fedoryak i Juliusz Lewandowski.

Zamieszczone na kanale YouTube Kubiszówki filmy warto wykorzystać do edukacji z zakresie dziedzictwa kulturowego naszego miasta przez szkoły i instytucje kultury. Autorzy i animatorzy kultury polecają je też do wspólnego rodzinnego oglądania przez dzieci i ich bliskich.

Zapraszamy także na kolorową stronę dedykowaną projektowi: www.bbdladzieci.pl/ skierowaną zwłaszcza do najmłodszych. Klikajcie w zakładki i odkrywajcie nasze podwójnie fascynujące miasto!

ar / bielsko.info, źródło: Miejski Dom Kultury

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.