bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 listopada 2020
  • wyświetleń: 463

Fiszki nie tylko do nauki słówek

Materiał partnera:

Zna je niemal każdy wielbiciel języków obcych - fiszki. Niewielkie karteczki z równie niewielką ilością tekstu po swoich obu stronach. Wybierane są coraz chętniej jako uzupełnienie klasycznych sposobów nauki języka, w których wykorzystuje się przede wszystkim podręczniki. Pomimo swojej niepozornej, wręcz minimalistycznej formy, można powiedzieć o nich naprawdę dużo. I właśnie tego się podejmiemy. Poznaj wszystkie możliwości, które stwarzają fiszki swoim użytkownikom!

Fiszki nie tylko do nauki słówek


Czym są fiszki?Przede wszystkim są jedną z najpopularniejszych metod nauki języka obcego. Trudno się temu dziwić, bo są skuteczną opcją, która otwiera wiele drzwi. Chcąc pozostać przy najbardziej klasycznej formie fiszek, wystarczy kartka, nożyczki i długopis. Alternatywnym materiałem jest trwalsza tektura, z której skorzystać mogą nauczyciele i korepetytorzy. Dzięki temu przetrwają one ciągłe przewożenie i częste używanie. Z kartki albo tektury wycinamy kwadraty lub prostokąty, których wielkość powinna być zależna od tego, co planujemy na nich umieścić. Z jednej strony umieszczane jest słowo, wyrażenie czy zdanie w języku ojczystym. Na rewersie powinno się znaleźć jego tłumaczenie. Można także zmienić nieco standardową wersję i zamiast pierwszego wyrazu umieścić rysunek lub zdjęcie. W takiej wersji będą tworzone bezpośrednie powiązania między obiektem na obrazku a jego nazwą w obcym języku. Fiszki umożliwiają też segregowanie słówek na kilka grup, w zależności od tego, jak dobrze zapamiętaliśmy dane zagadnienie. Dzięki temu częściej możemy sięgać po te z grupki „najbardziej kłopotliwe” i nie poświęcać czasu na te, które zapamiętaliśmy już po jednym powtórzeniu. Taki system sprawia, że nie uczymy się kolejności występowania wyrazów tak, jak w przypadku wykorzystywania list.

Fiszki w InternecieFiszki umożliwiają szybkie przyswojenie dużej ilości informacji, dlatego uczniowie tak chętnie po nie sięgają. Trudno jest jednak zabierać ze sobą stosu karteczek, żeby móc powtórzyć słówka w drodze do szkoły. Jest to jeden z powodów, dla których powstały fiszki elektroniczne. Działają na takiej samej zasadzie - po dwóch stronach jedna rzecz w dwóch językach. Możemy zrobić je sami lub korzystać z gotowych, dzięki którym unikniemy etapu przepisywania całego materiału. Są one także dobrym rozwiązaniem dla osób, którym problem sprawia wymowa. Zazwyczaj posiadają możliwość odczytanie tego, co się znalazło na „karteczkach”. Ostatnim, jednak nie mniej istotnym atutem jest ekologia - nie wykorzystuje się do nich dużej ilości papieru. Warto decydować się na takie platformy, które posiadają aplikację na telefon oraz stronę internetową, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie powtarzać słówka nie zależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
Wykorzystanie nie tylko w nauce słówek!

Fenomen fiszek w nauce języków obcych zainteresował nauczycieli innych przedmiotów. Zaczęli oni dopasowywać je do poszczególnych dziedzin i bardzo szybko okazało się, że są one uniwersalnym sposobem na naukę niemal wszystkiego. Jednak zanim zaczniesz robić niewielkie karteczki ze wszystkim, co ci przyjdzie do głowy, warto zrobić przegląd materiału, który musisz opanować. Na pewno fiszki sprawdzą się do wszelkiego rodzaju definicji - z jednej strony nazwa zjawiska, z drugiej jego wytłumaczenie. Doskonale sprawdzają się też w nauce dat wydarzeń historycznych czy wzorów matematycznych. Można też krótkie frazy zamienić na pytania. Oczywiście, również w tym przypadku można polegać na fiszkach elektronicznych. Oferuje je między innymi portal dlaucznia.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że nie popełniliśmy żadnej pomyłki na etapie przepisywania wiadomości, a zaoszczędzony czas możemy poświęcić na naukę do sprawdzianu.