bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 listopada 2020
  • 9 listopada 2020
  • wyświetleń: 2854

Procedura przyznania wsparcia przy rezygnacji z "kopciuchów" do zmiany

Prawdopodobnie nie będzie już trzeba przeprowadzać rodzinnego wywiadu środowiskowego w domu osoby, która chciałaby się starać o zasiłek związany ze wzrostem kosztów ogrzewania po wymianie starego pieca. Do tej pory w Bielsku-Białej taki wywiad przeprowadzał pracownik socjalny, a to powodowało, że wielu bielszczan rezygnowało z tzw. programu osłonowego.

komin, smog, dym
Procedura przyznania wsparcia przy rezygnacji z "kopciuchów" do zmiany · fot. Urząd Marszałkowski


Wracamy do tematu bielskiego miejskiego programu związanego ze zmianą systemu ogrzewania, zwanego programem osłonowym. Jak poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, realizuje go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a pomoc przyznawana jest w formie zasiłku celowego. Z kolei warunkiem wszczęcia i prowadzenia postępowania o udzielenie pomocy na dofinansowanie zwiększonych kosztów ogrzewania lokalu po zmianie źródła ogrzewania na gazowe, elektryczne, olejowe lub po podłączeniu do sieci ciepłowniczej, jest złożenie wniosku i przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Pracownik socjalny ustala sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową w danym gospodarstwie.

I tu właśnie pojawia się kłopot. - Ta procedura stanowi największą zaporę w szczególności dla osób lub rodzin, które wcześniej nie korzystały z pomocy społecznej - wyjaśnił wiceprezydent. - Wizyta pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania kojarzy się z osobom ubiegającym się o wsparcie z niezaradnością, ubóstwem, bezradnością, uzależnieniem - dodał.

A to powoduje, że wiele osób rezygnuje ze skorzystania z ofert programu osłonowego, a tym samym prawdopodobnie i z wymiany starych pieców.

Dlatego grupa bielskich radnych (Jerzy Bauer, Janusz Okrzesik, Tomasz Wawak oraz Małgorzata Zarębska) zaproponowała - wzorem rozwiązań stosowanych w Krakowie - aby w toku postępowania nie przeprowadzać rodzinnego wywiadu środowiskowego, a sytuację osoby lub rodziny ustalać na podstawie wniosku i załączonych dokumentów. Jak podkreślili przedstawiciele bielszczan, z rozmowy z prawnik krakowskiego MOPS-u wynika, że prowadzenie tejże zmiany wpłynęło na zwiększenie zainteresowania uczestnictwem w tamtejszym programie.

- Mając na uwadze propozycje radnych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej przygotuje projekt uchwały zmieniającej dotychczasowe zasady postępowania o udzielenie pomocy w ramach programu osłonowego - poinformował Ruśniak. Jak dodał, podjęte zostaną także ponowne działania promocyjne programu. Ponadto na stronie internetowej MOPS na stałe zamieszczona jest informacja o tymże programie.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.