bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • 4 listopada 2020
  • wyświetleń: 3529

Kontrowersyjny dach nad peronami? Dowiemy się po konkursie

Nadal nie wiadomo, czy zaprezentowana wizualizacja planowanego centrum przesiadkowego w Bielsku-Białej - jak to określił przewodniczący miejscowej rady miejskiej - jest „nieudolnym eksperymentem grafika”. Wiadomo jednak, że o tym, jak w rzeczywistości okolice dworca PKP będą wyglądały po przebudowie, zadecyduje jury architektonicznego konkursu. Nie obędzie się też bez konsultacji.

Centrum przesiadkowe niedługo w Bielsku-Białej - wizualizacje
Eksperymentalny dach nad peronami? Dowiemy się po konkursie · fot. MZD Bielsko-Biała


W okolicach bielskich dworców ma powstać centrum przesiadkowe. Za projekt urbanistyczno-architektoniczny węzła przesiadkowego, czyli przebudowy całej okolicy wraz z powstaniem zupełnie nowych obiektów, odpowiadać mają architekci zaproszeni do udziału w specjalnym konkursie. Tymczasem światło dzienne ujrzały wstępne wizualizacje planowanej inwestycji. I... wywołały co najmniej kontrowersje...

- Czy prezydent może zapewnić zaniepokojonych architektów i urbanistów oraz opinię publiczną, że przedstawiona wizualizacja zadaszenia dworca jest jedynie nieudolnym eksperymentem grafika komputerowego, a nie zapowiedzią zaburzenia ładu urbanistycznego i wizualnego w rejonie zabytkowego dworca PKP? - dopytuje władze miasta przewodniczący bielskiej rady miejskiej Janusz Okrzesik.

O tym, czy zaprezentowane zadaszenie to „nieudolny eksperyment” władze miasta milczą. Jak się jednak dowiadujemy w bielskim ratuszu, Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej prowadzi postępowanie związane z budową centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKP - 22 października została podpisana ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Bielsko-Biała umowa na przeprowadzenie konkursu na sporządzenie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej inwestycji.

- Zgodnie z umową konkurs ma zostać rozstrzygnięty nie później niż do 30 czerwca 2021 roku. Konkurs będzie miał charakter ogólnopolski. Projekty zostaną wykonane przez wykwalifikowane podmioty, a następnie oceniane przez ekspertów. Zwycięski projekt będzie konsultowany z interesariuszami przedsięwzięcia - zapewnił Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.