bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • wyświetleń: 1136

Kompensacja mocy biernej

Materiał partnera:

Energia elektryczna jest dzisiaj nie do zastąpienia. Nie da się wyobrazić domu czy firmy działającej bez prądu. Sprzęt elektroniczny, chociaż tworzony jest coraz częściej z myślą o ekologii i mniejszym poborze prądu, nie zawsze jest w stanie znacząco obniżyć rachunki. Wszystko przez rosnące ceny energii elektrycznej i opłaty, które nie zawsze są dla wszystkich jasne. Tak jest między innymi z opłatą za pobór mocy biernej.

Kompensacja mocy biernej


Kompensacja mocy biernej - Czym jest moc bierna?Wymiana liczników zazwyczaj przechodziła niemal niezauważona. To jednak powoli się zmienia. Nowe liczniki zamontowane u prosumentów, którzy postanowili zainstalować instalacje fotowoltaiczne zaskoczyły użytkowników, ale… dopiero gdy przyszedł rachunek za prąd.

Nowe liczniki dokładniej przekazywały informacje o pobieranej i oddawanej mocy do sieci energii. Była to także okazja do wprowadzenia nowych opłat. Tym razem do rachunków za energię elektryczną doliczony był również koszt z tytułu energii biernej pojemnościowej. O co w tym wszystkim chodzi?

Aby urządzenie elektryczne mogło funkcjonować prawidłowo potrzebuje dwóch rodzajów mocy - czynnej i biernej. Moc czynna zamieniana jest w użyteczną pracę lub ciepło. Z mocą bierną jest nieco inaczej. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektrycznych, które wykorzystują prąd przemienny. Inwerter, który jest potrzebny, aby fotowoltaika działała prawidłowo zajmuje się właśnie zamianą prądu stałego na przemienny.

Opłata z tytułu energii biernej pojemnościowejMoc bierna, choć nie wykonuje pracy to znajduje się w sieci elektroenergetycznej i przyczynia się do jej obciążenia.. Moc bierna zmniejsza nie tylko przepustowość linii przesyłowych, ale powoduje straty w transformatorach czy spadki napięć w sieci. To wszystko prowadzi do straty, która wcześniej nie była uwzględniana.

Kto zapłaci za moc bierną?Całe szczęście zwolnieni z opłat są odbiorcy indywidualni posiadający taryfę G. Z dodatkowym kosztem muszą liczyć się natomiast odbiorcy, którzy posiadają taryfę A lub B. W niektórych przypadkach za moc bierną zapłacą również posiadacze taryfy C.

Fotowoltaika sposobem na niższe rachunkiRosnące ceny prądu czy dodatkowe opłaty, to coraz wyraźniejszy znak, który powinien dawać sygnał do zainwestowania w fotowoltaikę. Zmiana urządzeń elektrycznych na bardziej ekologiczne czy wymiana wszystkich żarówek na energooszczędne to tylko niewielka oszczędność, w porównaniu do paneli fotowoltaicznych.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną możesz liczyć na niższe rachunki za prąd, nawet o 90% w skali roku.

Jak wybrać firmę do montażu fotowoltaiki?Szukając odpowiedniej firmy montującej panele fotowoltaiczne warto zaufać doświadczeniu na rynku. Firma, która ma na swoim koncie tysiące instalacji, z pewnością potrafi dobrać odpowiedni sprzęt, spełniający wszelkie normy. Strefa Energii proponuje jeszcze więcej benefitów. Pomaga uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki, używa autorskiej aplikacji, którą wykorzystuje podczas bezpłatnej wyceny i pokazuje wizualizację budynku z panelami fotowoltaicznymi. Wyróżnia się również opieką poinstalacyjną. W razie wątpliwości, co do działania instalacji, każdy klient może się zgłosić, aby fachowcy sprawdzili czy wszystko działa jak należy.