bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 1591

Awans Bielska-Białej w "Rankingu Samorządów 2020" Rzeczpospolitej

O osiem miejsc awansowało Bielsko-Biała w "Rankingu Samorządów 2020" dziennika Rzeczpospolita. Rok temu miasto zajmowało 19. miejsce, a w opublikowanym 29 października rankingu w kategorii miast na prawach powiatu znalazło się na 11. miejscu.

ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


W tym roku przygotowano 16. edycję zestawienia najlepszych samorządów. Ranking obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w kraju z wyjątkiem Warszawy. Analizowane dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego oraz z informacji podanych przez władze lokalne w specjalnych e-ankietach. Przewodniczącym kapituły rankingu jest były premier RP prof. Jerzy Buzek.

Autorzy rankingu w 2020 r. wzięli pod uwagę około 50 wskaźników w czterech filarach: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania. Na filar trwałość ekonomiczno-finansowa składają się m.in. takie wskaźniki, jak dynamika dochodów własnych, pozyskane dotacje rozwojowe, poziom nadwyżki operacyjnej brutto i netto, dynamika wydatków inwestycyjnych, dynamika wydatków na drogi czy zakres planów zagospodarowania przestrzennego. Trwałość społeczna odnosi się do dynamiki inwestycji w infrastrukturę społeczną, dynamiki wydatków na transport, na oświatę, na kulturę, sport i rekreację oraz inwestycji w gospodarkę mieszkaniową, ale także do liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach itp. Kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowania do zmian klimatycznych to trwałość środowiskowa, a czwarty filar - to jakość zarządzania urzędem i wdrożone systemy ISO, ewaluacji strategii rozwojowych czy wydatków na szkolenie pracowników.

- Ranking Samorządów Rzeczpospolitej jest rzetelną próbą obiektywnego spojrzenia na kondycję jednostek samorządowych. Jego prestiż jest w pełni zasłużony i wynika z długiej tradycji oraz wysokiego poziomu merytorycznego - mówiła 29 października podczas internetowej gali rankingu szefowa projektu Rzeczpospolita Życie Regionów Hanna Wawrowska.

Pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu dzierżą Gliwice z 83,68 punktami, tuż za nimi jest Opole, a później Sopot. Bielsko-Biała uzyskało w rankingu 75,21 pkt, co dało miastu 11 miejsce.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.