bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 października 2020
  • wyświetleń: 860

Jak długo trzeba czekać na paczkę z Polski do krajów zagranicznych?

Materiał partnera:

Wysyłka przesyłki zagranicznej często nie oznacza analizy i porównania kosztów, ale raczej dowiadywanie się, jaki jest czas jej doręczenia. To kwestia kluczowa np. jeśli chodzi o wysyłkę towaru, ważnych rzeczy osobistych czy dokumentacji, która nie może zostać zeskanowana, a powinna trafić do odbiorcy w oryginale.

Jak długo trzeba czekać na paczkę z Polski do krajów zagranicznych?


W efekcie czas dostawy przesyłki do odbiorcy nabiera szczególnego znaczenia. O ile w przypadku rynku polskiego na podstawie ogólnego doświadczenia można bez problemów oszacować, kiedy paczka trafi do odbiorcy, tak poza granicami sytuacja jest nieco trudniejsza. W grę wchodzi bowiem sposób transportu - np. to, czy przesyłki do danego państwa są wysyłane ruchem samochodowym czy np. samolotem. Dodatkowo samo przekazanie przesyłki do konkretnego kraju jeszcze nie oznacza zakończenia misji. To w wielu przypadkach dopiero początek. W niektórych krajach sortownie i centra logistyczne przewoźników tworzą siatkę tak, że do części lokalizacji paczki docierają ze sporym opóźnieniem w porównaniu do np. większych miast. Dzieje się tak w przypadku dużych krajów - w efekcie np. przesyłka wysłana do małej wsi na Wyspach wcale nie znajdzie się w dłoniach adresata tak szybko jak ta, która posłana była pod adres w Londynie.

Jaki jest czas doręczenia przesyłki zagranicznej?W przypadku Europy paczki do większości krajów oddawane są w ręce adresatów po ok. 3 dniach od ich nadania. Ważna jest tu bliskość danego państwa. Np. kurier do Niemiec zrealizuje zamówienie usługi zdecydowanie szybciej niż w przypadku zlecenia na kraniec Hiszpanii. Warto więc przyjąć, że o ile właśnie Niemcy czy Francja lub Czechy są w przedziale terminów od 1 do 3 dni, tak w przypadku innych krajów trzeba liczyć się z ewentualnymi opóźnieniami. Ok. 5 dni zajmie zwykle dostawa przesyłki do Portugalii. Z kolei - tu zaskoczenie - jeszcze dłużej może potrwać obsługa zlecenia na Bałkany. Czas doręczenia przesyłki nie jest uzależniony wyłącznie od odległości, ale również kwestii logistycznych - np. sprawnego działania danej siatki oddziałów firmy przewozowej.

Co zrobić, by przyspieszyć czas doręczenia paczki?Warto korzystać m.in. z opcji firm kurierskich, jakimi są usługi ekspresowe. To rozwiązanie powszechnie doceniane w biznesie. Z założenia jest droższe, ale oznacza transport lotniczy, co pozwala bardzo przyspieszyć czas dostawy.

Przesyłka dotrze na miejsce szybciej również wtedy, gdy będzie właściwie przygotowana do wysyłki. Pękający karton, niepewność co do zawartości czy nieprawidłowo wypełniony list przewozowy - wszystko to sprawia, że jej obsługa na etapie transgranicznym zajmie więcej czasu. Warto więc zadbać o to, by:

  • paczka była prawidłowo zapakowana
  • przesyłka miała właściwy opis - np. opisujący to, co zawiera
  • dokumentacja i adres były identyczne i nie zawierały np. błędów w kodzie pocztowym lub nazwie miejscowości.


Szczególnie ostatni punkt jest ważny. Nazewnictwo niektórych miast w Europie może budzić zdziwienie. Nie chodzi tu wyłącznie o słynne już, walijskie, 3-tysięczne miasteczko Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Akurat jego nazwa jest na tyle spektakularna, że bez problemu zostanie rozpoznana nawet z błędem. Jednak w sytuacji, gdy dana lokalizacja to nazwa popularna - a tak jest np. w Niemczech - i używana w kilku miejscach, niezbędny będzie np. kod pocztowy.

Przyspieszyć całą procedurę wysyłki zagranicznej można dzięki platformom do składania zamówień online. Działa tak serwis KurJerzy.pl - poprzez kilka klików zapewnia sprawne nadanie paczki w dowolne miejsce kontynentu.