bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 października 2020
  • wyświetleń: 1106

Bez tych utworów nie ma świąt! Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Materiał partnera:

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z zapachem choinki, smakiem domowego ciasta i widokiem wielobarwnych dekoracji. Ten wyjątkowy czas to także dobrze znane polskie kolędy i inne świąteczne utwory. Niektóre z nich można usłyszeć w stacjach radiowych już w listopadzie. Dobrze znana świąteczna piosenka potrafi wprawić w dobry nastrój i przywołać cenne wspomnienia. Sprawdź, czy masz poniższe utwory na swojej świątecznej playliście!

Bez tych utworów nie ma świąt! Sprawdź, czy znasz je wszystkie


To nie jest piosenka o świętachKiedy wiadomo, że rozpoczyna się gorący okres przedświąteczny? Kiedy stacje radiowe zaczynają puszczać “Last Christmas” zespołu Wham!. Ten hit to absolutny klasyk na każdej świątecznej playliście. Co ciekawe, “Last Christmas” nie jest utworem typowo świątecznym. Piosenka opowiada o nieszczęśliwej miłości. Sukces “Last Christmas” zaskoczył nawet samych autorów. Obecnie utwór ma już prawie czterdzieści lat i przez ten czas był wielokrotnie coverowany przez innych artystów. Jednak oryginał w wykonaniu lidera grupy Wham! George’a Michaela jest tylko jeden.

Utwór na pomocŚwięta Bożego Narodzenia to również czas pomocy tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Z tego założenia wyszedł w 1984 roku Bob Geldof. Irlandzkiego piosenkarza tak poruszył dokument na temat głodu w Etiopii, że postanowił zmobilizować czołowych muzyków z Wielkiej Brytanii i nagrać świąteczną, charytatywną piosenkę. Tak powstała grupa Band Aid i znany dziś na całym świecie utwór “Do They Know It’s Christmas?”. Inicjatywa Boba Geldofa była bardzo słuszna, więc poszły za nią kolejne pokolenia artystów. W najnowszej wersji piosenki “Do They Know It’s Christmas?” z 2004 roku można usłyszeć między innymi Bono, Ellie Goulding, Eda Sheerana, One Direction i Sama Smitha.

Piosenka wszystkich kierowcówCo najchętniej nucą kierowcy w trasie w okolicach Bożego Narodzenia? Oczywiście “Driving Home For Christmas”. Chris Rea, autor i wykonawca tej piosenki, napisał ją w samochodzie. Pomysł wpadł mu do głowy podczas powolnej jazdy w korku (podobno padał wtedy śnieg). Obserwując twarze znużonych kierowców, Rea zaczął nucić “jedziemy do domu na święta”, po czym chwycił za ołówek i napisał tekst całego utworu. Jak sam podkreślał, nie zamierzał nagrywać żadnej świątecznej piosenki. Tekst spisany w samochodzie okazał się jednak na tyle dobry, że wydana później “samochodowa wersja kolędy” podbiła listy przebojów na całym świecie.

Królowe świątecznych piosenekSkoro George’a Michaela można nazwać królem świątecznej ramówki radia, to u jego boku bez wątpienia powinna zasiadać Mariah Carey. Jej “All I Want For Christmas Is You” jest jedną z najpopularniejszych świątecznych piosenek. Teledysk do tego utworu ma na YouTubie ponad 600 milionów wyświetleń!

W Polsce również mamy taką królową. Melodia piosenki “Coraz bliżej święta” kojarzy się ze słynną ciężarówką z reklamy. Za to głos Anny Szarmach co roku przypomina, że “najlepsze prezenty ukryte są w sercach”.

Jak z filmuFilmy, których akcja dzieje się w okolicach Bożego Narodzenia, cieszą się równie dużą popularnością jak świąteczne piosenki. Niejednokrotnie przebój z kinowego hitu staje się potem hymnem świąt. Tak stało się między innymi z piosenką “What The World Needs Now”. Oryginał powstał w 1965 roku i był wykonywany przez Jackie DeShannon. W Polsce ten utwór znany jest właśnie z dużego ekranu, a śpiewa go Anna Karwan.

A jakie świąteczne melodie rozbrzmiewają w najpopularniejszym świątecznym filmie o chłopcu samym w domu? Przede wszystkim piękna kompozycja Johna Williamsa “Somewhere In My Memory” oraz wesoły utwór “Rockin’ Around The Christmas Tree”.

Muzyczne prezenty na świętaJeśli masz w domu prawdziwego miłośnika muzyki i świątecznych klimatów, możesz kupić mu “Last Christmas” na winylu lub bluzę z napisem “All I Want For Christmas Is You”. Najlepsze muzyczne prezenty na święta to bez wątpienia bilety na koncert ulubionego artysty obdarowywanego. Możesz także pójść o krok dalej i ufundować komuś bliskiemu kurs gry na gitarze lub fortepianie. Dzięki temu w następną wigilię usłyszycie świąteczne hity z radia na żywo!