bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 października 2020
  • wyświetleń: 1343

Kim jest roaster i na czym polega jego praca?

Materiał partnera:

Roaster to pojęcie tajemnicze, które dopiero od niedawna funkcjonuje w polskiej rzeczywistości. Polskie palarnie kawy zatrudniają dziś specjalistów, którzy zaczęli pojawiać się w naszym kraju jakiś czas temu, na fali wzrostu zainteresowania kawą, rozumianą nie tylko, jako zwykły napój, ale również jako swego rodzaju tradycja, zakorzeniona w zwyczajach pochodzących z różnych stron świata.

Kim jest roaster i na czym polega jego praca?


Kim jest roaster i czym się zajmuje?Mówiąc najkrócej roaster to specjalista od palenia kawy. Jest mu dość daleko do baristy, który zna się przede wszystkim na parzeniu kaw i przygotowaniu różnorodnych kawowych napojów. Roaster jest fachowcem, który w palarni kawy zajmuje się wykonywaniem najważniejszych czynności, których skutkiem jest przygotowanie tak lubianych przez nas palonych ziaren.

Wiedza, jaką powinien dysponować roaster (a zwłaszcza wysokiej klasy profesjonalista) dotyczy wszystkiego, co wiąże się z procesami prowadzącymi do uzyskania z surowych ziaren zielonej kawy palonych nasion, gotowych do zmielenia i przyrządzenia różnego rodzaju napojów. Warto pamiętać, że proces palenia kawy jest bardzo skomplikowany i w wielu rejonach świata wygląda bardzo różnie. Zupełnie inaczej na przykład przygotowuje się kawę w Ameryce Środkowej, a inaczej w Południowej. Jeszcze innego typu kawę przygotowuje się w Afryce. Smak kawy determinowany jest również przez rodzaj procesów, którym poddawane są nasiona. Tak na przykład uważana za szlachetniejszą kawa, której nasiona suszone były w specjalnych suszarniach, ma całkiem inny smak, niż gatunki przygotowywane tradycyjnie i suszone na słońcu.

Kawa i jej różne gatunkiDo jej przygotowania używa się również nasion różnych gatunków. Wbrew obiegowej opinii nie jest to wyłącznie arabica i robusta. Oprócz nich istnieje też wiele gatunków kaw lokalnych, które są bardzo mało znane poza miejscami, z których pochodzą. Często charakteryzują się o wiele bardziej intensywnym smakiem i bardzo dużą zawartością kofeiny.

Należy też wiedzieć, że obecne zainteresowanie kawą sprawiło, że i w naszym kraju pojawiło się wiele lokalnych palarni, które sprowadzają suszone zielone ziarna (często wstępne przygotowane) i palą je na miejscu. Obecnie tak dzieje się praktycznie we wszystkich europejskich krajach. Skutkuje to obecnością ogromnej ilości nowych odmian kaw - wiele palarni wprowadza swoje nowe, nowatorskie techniki, które pozwalają uzyskać ciekawe smaki i aromaty.

Palarnia kawyPolskie palarnie kawy wprowadzają dziś na rynek kawy bardzo różnego rodzaju. Palenie kawy nie jest jednorodnym procesem, ale ma związek ze zróżnicowanymi tradycjami. Skutkiem tego jest obecność na rynku różnorodnych produktów o różnych właściwościach. Dlatego też różne gatunki kawy mają zupełnie odmienne smaki. By wyrobić sobie własny kawowy gust, warto spróbować kawy przygotowanej z jak największej liczby różnych nasion, dzięki czemu samemu można przekonać się, jak wielkie są pomiędzy nimi różnice i jak bardzo proces palenia wpływa na smak i aromat.