bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 października 2020
  • wyświetleń: 1001

O wzajemnej współpracy z miastem partnerskim Nyíregyháza

Pandemia sprawiła, że spora część społecznych kontaktów przeniosła się do Internetu, także współpraca z partnerskimi miastami. 15 października prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski rozmawiał on-line z dr. Ferencem Kovacsem, burmistrzem naszego węgierskiego miasta partnerskiego Nyíregyháza.

O wzajemnej współpracy z miastem partnerskim Nyíregyháza
O wzajemnej współpracy z miastem partnerskim Nyíregyháza · fot. UM Bielsko-Biała


Kontakt zainicjował kilka dni wcześniej burmistrz Kovacs, chcąc podtrzymać dotychczasowe bardzo dobre relacje partnerskie naszych miast.

Ze względu na sytuację związaną z COVID-19 niestety nie doszły do skutku dwie wcześniej zaplanowane wizyty prezydenta Jarosława Klimaszewskiego w Nyíregyházie. Przygotowane w ostatnich miesiącach przedsięwzięcia czekają wciąż na realizację, gdy tylko sytuacja ulegnie poprawie. Przygotowana jest m.in. wystawa 25 fotografii Bielska-Białej, które miały być eksponowane u naszych partnerów wiosną tego roku. W planie jest wizyta bielszczan w Nyíregyházie - młodzi liderzy z bielskich szkół mają wziąć udział w międzynarodowej konferencji poświęconej młodzieży.

Nadal czekamy na pierwszą oficjalną wizytę prezydenta J. Klimaszewskiego w Nyíregyházie. Mają mu w niej towarzyszyć osoby odpowiedzialne za kulturę i promocję naszego miasta - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek oraz naczelnik Wydziału Promocji i Sportu UM Anna Zgierska i Ewa Kozak z tego wydziału odpowiedzialna za promocję kultury. Nyíregyháza przywiązuje wielką wagę do swojej promocji i rozwoju kultury. Tak więc wymiana doświadczeń między naszymi miastami jest bardzo ważna.

O wzajemnej współpracy z miastem partnerskim Nyíregyháza
O wzajemnej współpracy z miastem partnerskim Nyíregyháza · fot. UM Bielsko-Biała


W wideo rozmowie ze strony węgierskiej uczestniczyli burmistrz Nyíregyházy Ferenc Kovács, jego zastępca Attila Ulrich oraz szefowa Informacji Turystycznej Nyíregyházy Marianne Furkóné Szabó. W bielskim Ratuszu prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu towarzyszyli naczelnicy Anna Zgierska i Przemysław Smyczek oraz tłumacz. Obie strony podkreśliły, że mimo pandemii należy przygotowywać wspólne projekty w dziedzinie kultury czy turystyki, aby w momencie poprawy sytuacji związanej z pandemią natychmiast móc je wdrożyć.

Włodarze obu miast postanowili przygotować listę potencjalnych obszarów, w których wspólnie będzie można sięgnąć po wsparcie unijne. Prezydent J. Klimaszewski, dziękując burmistrzowi Kovacsowi za zaproszenie do tej rozmowy, podkreślił, że takich kontaktów powinno być więcej, bo podtrzymują one wzajemną pamięć i mimo pandemii pozwalają myśleć pozytywnie o przyszłości.

Należy zaznaczyć, że w gronie miast partnerskich Bielska-Białej Nyíregyháza, choć jest partnerem najmłodszym, należy to tych, z którymi wzajemna wymiana i kontakty w wielu dziedzinach rozwijają się najintensywniej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.