bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 października 2020
  • wyświetleń: 1755

Kolej alternatywą dla ciężarówek - jeśli będzie zapotrzebowanie

Dziesiątki tysięcy pojazdów na dobę przejeżdża w okolicach Bielska-Białej. Wzmożony ruch ciężarówek nierzadko daje się we znaki mieszkańcom miasta i okolic. Alternatywą dla transportu drogowego mogłaby być rewitalizacja linii kolejowej prowadzącej do Skoczowa. Pojawiły się takie plany, ale na ich realizację będzie trzeba jeszcze poczekać.

tory, pociąg, kolej
Kolej alternatywą dla ciężarówek - jeśli będzie zapotrzebowanie · fot. bielsko.info


Poseł Kazimierz Matuszny zwrócił się do ministra infrastruktury z zapytaniem w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Bielsko-Biała - Skoczów. Zasugerował, że - jako położona w pobliżu granic kraju - mogłaby mieć znaczenie jako droga alternatywna dla ruchu samochodów ciężarowych. Zapytał przedstawicieli rządu, czy "Ministerstwo Infrastruktury zakłada wspieranie rewitalizacji linii kolejowych przebiegających równolegle do uczęszczanych dróg krajowych i czy to wsparcie ujawniło się w przyznaniu jakichś środków na utrzymanie (przywrócenie) drożności szlaków kolejowych?"

W odpowiedzi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury przyznał, że wspomniana linia kolejowa może stanowić taką alternatywę, "niemniej na usługi transportowe na danej trasie musi być zapotrzebowanie".

W regionie Podbeskidzia, funkcjonują dwa główne szlaki drogowe, należące do transeuropejskiej sieci transportowej: droga ekspresowa S52 Cieszyn - Głogoczów, gdzie obecnie w użytkowaniu jest odcinek Cieszyn - Bielsko-Biała. Droga S52 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała przebiega równolegle do linii kolejowej nr 190. Odcinek Bielsko-Biała - Głogoczów jest wstępnie planowany do realizacji w ramach następnego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2021-2030. Średni ruchu dobowy na odcinku Bielsko-Biała - Skoczów według danych z Generalnego Pomiaru Ruchu za rok 2015, wynosi ponad 34 tys. pojazdów na dobę w pobliżu Bielska-Białej i prawie 27 tys. pojazdów w pobliżu Skoczowa - poinformował przedstawiciel resortu.

I dodał, że ogłoszony został Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku, który skierowany jest do miejscowości o populacji powyżej 10 tysięcy mieszkańców bez dostępu do transportu kolejowego. W ramach pierwszego etapu naboru do tego programu Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „Aglomeracja Beskidzka” zgłosiło m.in. projekt "rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z centralną częścią województwa (Cieszyn - Bielsko-Biała - Katowice)".

- Obecnie prowadzona jest ocena formalna zgłoszonych projektów w celu kwalifikacji do drugiego etapu naboru. Ocena potrwa 3 miesiące, tj. do 27 listopada - podkreślił sekretarz stanu. - Ponadto m.in. wspomniany projekt rozważany są alternatywnie do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej. Jednakże jest to uwarunkowane przyjęciem zasad korzystania z instrumentów finansowych Unii Europejskiej dla przyszłej perspektywy finansowej, jak również wielkością dostępnego wsparcia ze środków unijnych. Możliwość podjęcia prac inwestycyjnych uzależniona będzie również od deklaracji zapewnienia obsługi transportem kolejowym przedmiotowych połączeń ze strony organizatora przewozów na terenie województwa śląskiego, tj. Marszałka Województwa Śląskiego - wyjaśnił Bittel.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.