bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 października 2020
  • 16 października 2020
  • wyświetleń: 2530

11. miejsce Bielska-Białej w rankingu Liderzy Inwestycji Samorządowych

O cztery miejsca awansowało miasto Bielsko-Biała w rankingu Liderzy Inwestycji Samorządowych 2017-2019 pisma samorządu terytorialnego Wspólnota. W opublikowanym zestawieniu miasto znalazło się na 11. pozycji. Średnie wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca we wskazanych latach wyniosły w Bielsku-Białej 1769,52 zł.

PocztowkazBielska,Bielsko,BielskoBiała,Stadion,PolskazDrona,Niebo,Chmury,LoveBB,LoveSilesia,fotodn
11. miejsce Bielska-Białej w rankingu Liderzy Inwestycji Samorządowych · fot. Aerial Productions


W poprzednich rankingach, w kategorii miast na prawach powiatu, Bielsko-Biała plasowało się odpowiednio na 15. pozycji za lata 2016-2018 i na 16. za 2015-2017.

Twórcy rankingu biorą pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019) przez miasta. W ten sposób chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

W latach 2017-2019 Bielsko-Biała realizowało m.in. duże inwestycje drogowe, oświatowe, społeczne i w sferze kultury - za pieniądze własne, z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. To właśnie w tym czasie rozpoczęła się trwająca do tej pory przebudowa ul. Cieszyńskiej. Dwie inne duże, za ponad 100 mln zł, zakończone już inwestycje drogowe, to przebudowy ulic Krakowskiej i Żywieckiej. Ich dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosło ponad 80 mln zł. Inne inwestycje to budowa drogi łączącej drogę ekspresową S52 (węzeł Rosta) z ul. Hałcnowską, przebudowa skrzyżowania ulic Stojałowskiego, Broniewskiego i Wyzwolenia czy budowa ulicy Międzyrzeckiej, a także wzmocnienie i unowocześnienie oświetlenia przejść dla pieszych.

Inwestycje dotyczyły również kultury. Przebudowany został budynek Bielskiego Centrum Kultury, dzięki czemu liczba miejsc na widowni wzrosła tam z pół tysiąca do 630 oraz powstał Dom Tańca. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł 21,3 mln zł. Modernizacji doczekał się także stadion miejski przy ul. Młyńskiej, gdzie za 1,62 mln zł wymieniono murawę wraz z podbudową boiska. W Parku Włókniarzy powstał wybieg dla psów. W Strefie Płatnego Parkowania w centrum miasta za kwotę 3,2 mln zł zamontowano 55 parkomatów. Rozbudowane zostały - ścieżki rowerowe Enduro Trails czy miejska wypożyczalnia rowerów BBbike, która została poszerzona o 12 nowych stacji.

Wśród miejskich inwestycji wyróżnić należy także trwającą rozbudowę Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. Za 104 mln zł, przy około 76 mln zł dofinansowania, wybudowany został nowy 5-kondygnacyjny obiekt, w którym powstanie m.in. Zakład Terapii Izotopowej, pracownia rezonansu magnetycznego, nowoczesne sale operacyjne i gabinety. Przy szpitalu powstaną też nowe parkingi i drogi wewnętrzne. W Lipniku z kolei w miejscu zniszczonego amfiteatru powstaje nowy obiekt.

Miasto realizuje też duże inwestycje oświatowe. Jedną z nich jest oddany ostatnio do użytku po modernizacji basen w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Sterniczej 4 na osiedlu Beskidzkim. Inwestycja kosztowała 7,6 mln zł. Inna duża inwestycja oświatowa to budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku. Miasto utworzyło też Szkołę Podstawową nr 30 w Komorowicach, zmodernizowało siedzibę Bielskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego, przy Szkole Podstawowej nr 31 powstało miasteczko ruchu drogowego. Szereg placówek doczekało się termomodernizacji; w sumie w mieście po termomodernizacji jest już więcej niż połowa budynków oświatowych.

Zmienia się również komunikacja miejska. Miasto wprowadziło bezpłatne przejazdy dla dzieci do 7 lat i seniorów od 65. roku życia, a sam Miejski Zakład Komunikacyjny jest poddawany procesowi restrukturyzacji. Miasto inwestuje również w ekologię, realizując miejski program wymiany starych źródeł ogrzewania na ekologiczne rozwiązania grzewcze. W Bielsku Białej pojawiły się też eko-słupki, które pokazują aktualny stan powietrza.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.