bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 października 2020
  • wyświetleń: 530

Plotery do obróbki laserowej. Które parametry techniczne tych maszyn mają największe znaczenie?

Materiał partnera:

Każda kolejna generacja grawerek oraz wycinarek zyskuje nowe możliwości. Konstruktorzy zwiększają ich wydajność oraz zakres możliwych do wykonania czynności, spadają również koszty ich eksploatacji. Firmy, które w swojej działalności wykorzystują plotery laserowe, mają do dyspozycji naprawdę przydatne i potężne narzędzia. A co z tymi, którzy się jeszcze zastanawiają nad zakupem? Eksperci ze sklepu DIOLUT mają dla nich kilka pożytecznych wskazówek.

DIOLUT


Moc lasera, wielkość obszaru roboczego czy prędkość cięcia i grawerowania to nie wszystkoKażda inwestycja w modernizację czy wzbogacenie wyposażenia przedsiębiorstwa to poważna decyzja. Trzeba rzetelnie porównywać wszystkie opcje, jakie daje do wyboru rynek i przeznaczyć pieniądze na taki sprzęt, który w sytuacji danej firmy opłaca się najbardziej. Dlatego nie należy spodziewać się uniwersalnych rad - ploter, który w jednym przypadku sprawdzi się idealnie, w innych okolicznościach nie będzie już najlepszy. Dlatego przedstawiciele DIOLUT zastrzegają, że tylko po dokładnym zestawieniu specyfikacji, cen oraz późniejszych kosztów eksploatacji można się na coś odpowiedzialnie zdecydować. Większość odbiorców interesuje się przede wszystkim maksymalnymi rozmiarami obrabianych materiałów, mocą i typem lasera oraz szybkością przesuwania tuby. Z tym zastrzeżeniem, że „większy” nie zawsze musi być równoznaczny z „lepszy” dla tego akurat przedsiębiorstwa.

Nie należy zapominać o takich kwestiach jak obsługiwane formaty plików graficznychKonsultanci i sprzedawcy, którzy z ploterami laserowymi mają do czynienia na co dzień, podkreślają duże znaczenie innych parametrów. Na przykład dokładność ponownego ustawienia - w topowych modelach jest mniejsza niż jedna setna milimetra, czyli poniżej 10 mikronów. Trudno o większą precyzję, jakże istotną dla wykonywania wielu identycznych elementów. Przydatny jest również wskaźnik położenia tuby, zazwyczaj w formie czerwonego lasera. Bardzo ważna jest również kompatybilność plotera z określonymi programami. A ściślej rzecz ujmując: możliwość odczytania przez maszynę plików w kluczowych formatach. Tyczy się to również współpracy z konkretnymi wersjami systemów operacyjnych - część urządzeń była programowana pod starsze OS-y i trzeba dopytać, czy posiadają sterowniki zgodne z najnowszym softwarem.