bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 października 2020
  • wyświetleń: 1274

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Materiał partnera:

Coraz bardziej rosnące ceny za energię elektryczną mogą przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście jest pewien sposób, który pozwoli nam zabezpieczyć się przed wzrostem cen prądu - instalacja fotowoltaiczna, dzięki której możemy produkować własną energię elektryczną. Jakie są zalety inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?


Inwestycja, która się zwracaChociaż instalacja PV nie należy do najtańszych inwestycji, to równocześnie jest jedną z najbardziej opłacalnych. Przede wszystkim nie musimy ponosić wszystkich kosztów związanych z jej założeniem - dzięki wielu różnym dotacjom na poczet rozwoju fotowoltaiki w Polsce, nasza własna słoneczna elektrownia może nas kosztować naprawdę niewiele, już od kilku tysięcy złotych (w zależności od rozmiaru instalacji). Specjaliści ekosun.pl nie tylko pomogą nam dopasować rozmiar instalacji do potrzeb i możliwości, ale wskażą też drogę do pozyskania dofinansowania na jej budowę.

Oprócz tego warto podkreślić, że instalacja zaczyna się spłacać niemalże od razu, dzięki oszczędnościom wygenerowanym przez mniejsze rachunki za prąd. Szacuje się, że inwestycja zwraca się w ciągu zaledwie kilku-kilkunastu lat.

Ekologiczny prądTroska o dobro planety jest bezcenne - tym samym instalacja PV jest wyrazem naszego ekologicznego ducha. Panele fotowoltaiczne w przeciwieństwie do zwykłych źródeł energii, nie wymagają zastosowania paliwa - dlatego więc nie powodują powstawania zanieczyszczeń środowiska. Zapewniają zieloną i czystą energię, umożliwiając ograniczenie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Trzeba zaznaczyć, że tego typu instalacje nie hałasują i są bardzo ciche w czasie użytkowania, dlatego stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla obszarów mieszkalnych i wiejskich. Nie wytwarzają dyskomfortu ani dla ludzi, ani dla zwierząt zamieszkujących dane gospodarstwo i okolice.

Znacznie niższe rachunki za energię elektrycznąZainstalowanie paneli fotowoltaicznych w budynkach komercyjnych albo w domach pomaga w ograniczeniu zależności od lokalnych dostawców prądu. Zamiast nabywania energii elektrycznej, sami wytwarzamy energię, która zasili budynki gospodarcze i dom - a tym samym pozwoli na łatwe zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.

Dobrze dopasowana instalacja PV jest w stanie produkować tyle prądu, ile potrzebuje dany budynek. Niemniej przy lepszych warunkach (większe nasłonecznienie) może powstawać znacznie więcej energii, aniżeli będzie w stanie zużywać w wybranym momencie biuro czy też gospodarstwo domowe. Nie oznacza to, że ta energia "pójdzie w powietrze" - możliwe jest bilansowanie energii, a nawet i zarabianie na odsprzedaży do lokalnych dostawców prądu energii elektrycznej, której nie udało się nam wykorzystać.

Niezawodność i niezależność w dostawie elektrycznej energiiW kontekście samodzielnego wytwarzania prądu bardzo ważny jest aspekt niezależności od komercyjnych jej dostawców. Bez alternatywnych źródeł prądu, jesteśmy narażeni bezpośrednio na podwyżkę ceny i musimy niestety dostosować się do warunków, które przedstawia wybrany dostawca. Będąc właścicielami paneli fotowoltaicznych produkujemy swój własny prąd, zatem jego ceny już nie będą spędzać snu z powiek.

Trzeba też pamiętać, że niezależność ta wiąże się też z bezpieczeństwem - w razie awarii u lokalnego dostawcy, nie musimy obawiać się przerwy w dostawie prądu.

Wieloletnia gwarancja i niski koszt eksploatacjiGdy rozważamy inwestycję w panele PV, musimy wziąć pod uwagę nie tylko koszt budowy instalacji, ale i jej utrzymania. W przypadku korzystania z prądu od komercyjnych dostawców taka kwestia w ogóle nie musi zaprzątać nam głowy - jednak i panele słoneczne nie wymagają od nas stałego zainteresowania. Są wytrzymałe i odporne na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne, w tym także burze z gradem. Ponadto większość producentów tego typu produktów oferuje swoim klientom długoletnią gwarancję - może ona wynosić nawet do 35 lat!

Panele fotowoltaiczne w porównaniu do innych ekologicznych sposobów wytwarzania energii, także są korzystnym rozwiązaniem. Instalacje te zwykle nie posiadają mechanicznie ruchomych części, dzięki temu rzadziej podlegają uszkodzeniom i wymagają znacznie rzadszej konserwacji i naprawy niż inne systemy. Koszty utrzymania, jak i ewentualnych napraw paneli słonecznych są dużo niższe niż w przypadku alternatywnych naturalnych źródeł energii.