bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 października 2020
  • 10 października 2020
  • wyświetleń: 6843

Przy ul. Mickiewicza powstał mural oczyszczający powietrze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Na ścianie bielskiej kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 9 powstał mural dedykowany drzewom. Artystka Ewa Ciepielewska wykorzystała specjalne farby pochłaniające zanieczyszczenia powietrza. Wielkoformatowe malowidło co najmniej przez dekadę będzie zmniejszało zanieczyszczenie tak, jak zrobiłby to las o powierzchni ponad 100 m2. Pracę artystka stworzyła we współpracy z Klubem Gaja. Odsłonięcie muralu miało miejsce 12 października.

Reklama

Mural "Święto drzewa"
Ekologiczny mural "Święto drzewa" co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak zrobiłby to las o powierzchni ponad 100 m2 · fot. UM Bielsko-Biała


Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili Ewę Ciepielewską z Grupy Luxus, która namalowała swój projekt na ponad 100 m2 ściany. Praca powstała w ramach programu Święto drzewa. W realizacji muralu artystce pomagali młodzi artyści: Anna Brzozowska i Józef Siemiński.

Podczas odsłonięcia muralu, które odbyło się 12 października, został posadzony platan. W uroczystości wzięli udział prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i zaproszeni goście.

święto drzewa, odsłonięcie
Podczas uroczystości odsłonięcia muralu posadzony został platan · fot. UM Bielsko


Program Święto drzewa Klubu Gaja skupia się na edukacji w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu popartej realnym działaniem - sadzeniem i ochroną drzew. 18. edycja Święta drzewa w Bielsku-Białej to nie tylko akcje sadzenia drzew i krzewów, ale także niezwykłe wydarzenie artystyczne. Mural Ewy Ciepielewskiej przedstawiający fragment lasu został wykonany farbami włoskiej firmy Airlite.

- Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m2 ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni - mówiła autorka muralu podczas imprezy jego odsłonięcia.

Mural Święto Drzewa, Ewa Cieplewska
Ewa Ciepielewska podczas realizacji muralu w Bielsku-Białej - 6.10.2020 · fot. Krzysztof Morcinek / Galeria Bielska BWA


- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muralu z pięknym, ekologicznym przesłaniem. Mural został namalowany przez wybitną artystkę. Łączą się w nim trzy aspekty - artystyczny, ekologiczny i edukacyjny. To bardzo dobrze, jeśli kilka rzeczy spina się w jedno. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy zagrożenie dla planety jest namacalne. Na szczęście coraz więcej osób i instytucji zdaje sobie z tego sprawę, a Bielsko-Biała na pewno. Mamy szereg działań, które mają przypominać o ekologii oraz zmieniać postawy życiowe - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. - Tak się złożyło, że w trakcie pracy, którą mamy okazję podziwiać, pani Ewa miała urodziny, chciałbym jej wręczyć skromny bukiet i pamiątkowy list gratulacyjny - zakończył włodarz.

- Aktywiści ekologiczni powinni głośno mówić o potrzebie ratowania planety i wspierać każde działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Mogą to robić na różne sposoby, wykorzystując na przykład sztukę. To wspaniale, że mural Święto drzewa powstał właśnie w Bielsku-Białej na ulicy Adama Mickiewicza, tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. To symboliczne miejsce dla działań ekologicznych, ale i przypomnienie, że bez wspólnych wysiłków ratujących Ziemię nasze życie może się dramatycznie zmienić. Sadźmy, malujmy, edukujmy i działajmy. Teraz! - mówił założyciel i prezes Klubu Gaja, Jacek Bożek.

Uroczystość odsłonięcia muralu "Święto drzewa"
Uroczystość odsłonięcia muralu "Święto drzewa" - 12.10.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Ewa Ciepielewska, autorka muralu Święto drzewa, jest artystką od lat zajmującą się tematyką ekologii, zarówno w swoim malarstwie, jak i działaniach przyrodniczych i społecznie zaangażowanych - w przestrzeniach miast lub na rzekach. Od wielu lat swoją praktykę artystyczną wiąże z rzeką Wisłą i drewnianym galarem (tradycyjną płaskodenną łodzią), na który zaprasza innych artystów na rezydencje w bezpośrednim kontakcie z naturą. Artystka współtworzy Grupę Luxus, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku, jedyną formację z tamtych czasów, która przetrwała do dziś. Grupa Luxus zorganizowała dziesiątki wystaw, prezentując zarówno malarstwo, jak i obiekty, a prace członków grupy znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w kolekcjach publicznych i prywatnych za granicą. Tematyka ich prac dotyczy aktualnej rzeczywistości, a rys krytyczny zawsze zrównoważony jest humorem. Grupa organizuje także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki.

Mural "Święto drzewa"
Mural "Święto drzewa" ożywia kamienicę przy Mickiewicza · fot. UM Bielsko


Święto drzewa, w tym roku obchodzone pod hasłem Święto drzewa dla zwierząt!, odbywa się także w Szkole Podstawowej nr 27. Klub Gaja wspólnie z uczniami i zaproszonymi gośćmi posadzi m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny oraz poprowadzi warsztaty budowy budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic. Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodzie szkolnym i posłużą edukacji dzieci i młodzieży.

Święto drzewa w Bielsku-Białej zorganizowane zostało przez Klub Gaja wspólnie z Galerią Bielską BWA, miastem Bielsko-Biała oraz firmą Aldi - partnerem strategicznym Święta drzewa. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków miasta Bielska-Białej. Partnerem w wykonaniu muralu była firma Movincar Sp. z o.o.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj