bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 września 2020
  • wyświetleń: 1883

Do 2025 roku z zasobów miejskich znikną wszystkie kopciuchy

W przeciągu pięciu lat z zasobów miejskich znikną wszystkie kopciuchy. To najważniejszy efekt uchwały o przystąpieniu do Porozumienia Burmistrzów, którą radni podjęli na sesji 22 września.

Do 2025 roku w Bielsku-Białej nie będzie kopciuchów
Do 2025 roku w Bielsku-Białej nie będzie kopciuchów · fot. UM Bielsko-Biała


Porozumienie Burmistrzów to oddolna inicjatywa gmin z całej Europy, które zdecydowały się wesprzeć osiągnięcie celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej poprzez realizację jej postulatów na swoim terenie. - Uczyniliśmy pierwszy krok w ambitnym planie, który będzie kosztował, jednak te nakłady warto ponieść. Ta uchwała to prawdziwa ekologiczna petarda z opóźnionym zapłonem. Uważam, że powinniśmy się skupić na zasobach miasta i naszym obowiązkiem, jako samorządu, jest zlikwidowanie do 2025 roku wszystkich kopciuchów znajdujących się w zasobach miasta. Jest to najambitniejszy z programów, jaki został podjęty przez władze samorządowe w Polsce. Uważam, że wszystkie tego typu inicjatywy warte są wsparcia, gdyż idą naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Termomodernizacja bloków, w których mieszkają tysiące ludzi, nie byłaby możliwa bez tych dokumentów; to dzięki nim mogliśmy aplikować o środki unijne - przypomniał prezydent. - Patrząc na wszystkie działania podejmowane przez miasto od 1997 roku, możemy stwierdzić, że jesteśmy w połowie drogi. Teraz w przeciągu 5 lat chcemy wykonać drugą połowę działań. Dzięki temu będziemy oddychać czystszym powietrzem i dłużej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Wiemy przecież, jakie są statystyki i ile chorób rocznie jest spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Nie zrobimy tego sami, dlatego zbudowaliśmy całą koalicję na rzecz klimatu. Chodzi nie tylko o nasze zdrowie, ale również o życie i zdrowie następnych pokoleń - dodał Jarosław Klimaszewski.

Z przystąpienia do nowego Porozumienia Burmistrzów wynikają korzyści lokalne: zmniejszenie zużycia i kosztów energii na obszarze gminy; redukcje emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza na obszarze gminy; zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego gminy; zwiększenie odporności gminy na zmiany klimatu; nowe miejsca pracy, dobry wizerunek miasta jako przyjaznego mieszkańcom i klimatowi; wysoka wiarygodność zobowiązań i działań, dzięki systemowi monitoringu i weryfikacji postępów, a także oparciu planu na szczegółowej analizie sytuacji wyjściowej. Porozumienie oznacza także wsparcie dla sygnatariuszy ze strony Biura Porozumienia Burmistrzów i krajowych organizacji wspierających; lepszy dostęp do źródeł finansowania oraz przynależność do grona światowych liderów w zakresie ochrony i adaptacji do zmian klimatu.

Po przystąpieniu do nowego Porozumienia Burmistrzów gmina ma 2 lata na opracowanie Planu działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP). W przypadku Bielska-Białej, które jest sygnatariuszem pierwotnego Porozumienia, plan SECAP stanowiłby aktualizację Planu gospodarki niskoemisyjnej oraz planu działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP) dla Miasta Bielska-Białej, dodatkowo uzupełnionego o część dotyczącą adaptacji do zmian klimatu, do której podstawę może stanowić Plan adaptacji miasta Bielska-Białej do zmian klimatu do roku 2030 przyjęty przez Radę Miejską 22 października 2019 roku.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.