bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 września 2020
  • wyświetleń: 1012

Koncert ku czci Władysława Linderta odbył się w bielskiej katedrze

W 100. rocznicę urodzin Władysław Linderta 20 września 2020 roku połączone chóry - "Świętego Józefa" z Zabrzega oraz "Semper Iuvenis" z Bielska-Białej-Kamienicy - sopranistka Victoria Lerche, a także organiści i zarazem dyrygenci Mateusz Mikołajczyk oraz Daniel Strządała wykonali w katedrze św. Mikołaja muzykę bielskiego twórcy i mistrzów, którzy inspirowali urodzonego wiek temu kompozytora rodem z bielskiego Lipnika.

Muzycy z Zabrzega uczcili pamieć Władysława Linderta
Koncert ku czci Władysława Linderta odbył się w bielskiej katedrze · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Z powodu obostrzeń wynikłych z pandemii planowany cykl koncertów poświęconych bielskiemu muzykowi zredukowano do jednego wydarzenia. Inicjator przedsięwzięcia Daniel Strządała przyznał, że cieszy się, iż wszystko udało się doprowadzić do końca. - Miesiące przygotowań były obcowaniem z ciekawą muzyką - tym bardziej bliską mojemu sercu, że jest to wspaniała wizytówka regionu, w którym żyję i się wychowałem - podkreślił we wpisie facebookowym organista i dyrygent z Zabrzega.

- Podczas koncertu wybrzmiała w większości muzyka bielskiego artysty: utwory chóralne, pieśni i oczywiście organowa Introdukcja-Passacaglia-Fuga, która na tym instrumencie brzmi wyjątkowo. Słychać, że była pisana pod te konkretnie katedralne organy! - zrelacjonował Strządała.

Muzycy z Zabrzega uczcili pamieć Władysława Linderta
Koncert ku czci Władysława Linderta odbył się w bielskiej katedrze · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Podczas koncertu pieśni oraz partie solowe wykonała Victoria Lerche. Na katedralnych organach zagrali Mateusz Mikołajczyk oraz Daniel Strządała. Konferansjerką była Sylwia Strządała.

Władysław Lindert urodził się 10 czerwca 1920 roku w Lipniku. Jak podkreśla Strządała, Lindert, poza wyjątkowym poziomem gry na organach, wpisał się do historii katedry poprzez założenie chóru parafialnego, który istnieje do dziś. - Bielsko było do II wojny światowej zamieszkane przez ludność polską, niemiecką i żydowską. Los wysiedlonego po wojnie V. Czajanka podzieliło wielu mieszkańców miasta, którzy tworzyli ówczesne Katholischer Kirchenmusik-Verein. W związku z tym, Lindert był zmuszony stworzyć od nowa zespół śpiewaczy, początkowo liczący 10 osób. Z czasem liczba chórzystów wzrosła aż do 60. Chórzyści cenili Linderta jako wyjątkowego, charyzmatycznego muzyka oraz wymagającego dyrygenta - podsumował Strządała.

Muzycy z Zabrzega uczcili pamieć Władysława Linderta
Koncert ku czci Władysława Linderta odbył się w bielskiej katedrze · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- Władysław Lindert był człowiekiem, który cenił wolność. Jego chęć wyzwolenia się z ograniczeń i represji stawianych przez komunistyczny ustrój, zwłaszcza na tle religijnym, zrodziły myśl o zmianie miejsca stałego zamieszkania. Rozpoczął się przełomowy czas w życiu artysty i jego rodziny. W 1961 roku ostatecznie zakończył pracę w Liceum Muzycznym i w kościele św. Mikołaja, po czym już na zawsze opuścił ojczyznę - podkreśla muzyk z Zabrzega.

Podczas pobytu we Francji i Niemczech skomponował Mszę dedykowaną papieżowi Janowi XXIII z okazji urodzin. - Po nadesłaniu utworu do Watykanu, Lindert otrzymał zaproszenie od Ojca Świętego na prywatną audiencję. Papież osobiście podziękował artyście za utwór oraz udzielił błogosławieństwa apostolskiego wraz z odpustem dla całej rodziny - zaznacza Strządała.

mp / bielsko.info, źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.