bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 21 września 2020
 • 22 września 2020
 • wyświetleń: 2081

O bezpieczeństwie z dziećmi z przedszkola nr 23

Dzielnicowi z trzeciego komisariatu w Bielsku-Białej prowadzą spotkania z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z podopiecznymi Przedszkola nr 23 w Starym Bielsku-Białej spotkały się asp. szt. Joanna Buzderewicz i mł. asp. Bożena Rusinek z bielskiej trójki.

O bezpieczeństwie z dziećmi z przedszkola nr 23
O bezpieczeństwie z dziećmi z przedszkola nr 23 · fot. KMP Bielsko-Biała


Dzielnicowi, z zachowaniem ostrożności i przepisów sanitarnych odwiedzają szkoły, przedszkola. Stróże prawa uczą przepisów, bezpiecznych zachowań i dobrych nawyków. Przestrzegają najmłodszych także przed zagrożeniami związanymi z używaniem internetu i nawiązywaniem kontaktu z nieznajomymi. Policjanci opowiadają o swojej ciekawej, ale trudnej służbie.

Trudna sytuacja epidemiologiczna powoduje, że spotkania odbywają się w specjalnym reżiemie sanitarnym, dostosowanym do wewnętrznych regulaminów placówek szkolnych. Spotkania są elementem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...”, podczas której policjanci uczą dzieci podstawowych przepisów prawa oraz zasad bezpieczeństwa, nie tylko w ruchu drogowym, ale także w środowisku, w którym dzieci przebywają na co dzień.

Od 1 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po niemal półrocznej przerwie od szkoły, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato...
 • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
 • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
 • ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
 • wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
 • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.
 • Nauczycielu...
 • odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
 • przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
 • Kierujący pojazdami...
 • w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

mp / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.