bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 września 2020
  • 27 września 2020
  • wyświetleń: 3524

Potok Kromparek stanowi poważne zagrożenie? Interpelacja posła Lewicy

Wystarczy bardziej intensywny deszcz, by posesje przy ulicy Bestwińskiej i Sejmowej były zalewane. To rzecz jasna stwarza zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Stąd apel posła Przemysława Koperskiego do przedstawicieli rządu, by poprawić przepustowość potoku Kromparek.

Potok Kromparek: groźna sytuacja przy ulicy Bestwińskiej - 31.05.2020
Potok Kromparek: groźna sytuacja przy ulicy Bestwińskiej - 31.05.2020 · fot. sid / Bielsko.info


- Mieszkańcy nieruchomości położonych wzdłuż ulicy Sejmowej w okolicach potoku Kromparek w Bielsku-Białej od wielu lat zmagają się z podtopieniami - zauważył bielski poseł Przemysław Koperski. Jak napisał w swej interpelacji skierowanej do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, „poważne zagrożenie dla domostw zlokalizowanych w tym rejonie stwarza praktycznie każdy bardziej intensywny deszcz”. Groźne sytuacje związane z występowaniem z brzegów tego cieku wodnego opisywaliśmy 31 maja tego roku oraz 24 maja 2017 roku.

- W związku z tym gmina Bielsko-Biała każdorazowo zabezpiecza worki z piaskiem do budowy wałów, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej wypłaca zasiłek celowy na pokrycie szkód wynikłych z podtopień - dodaje podbeskidzki parlamentarzysta. - Newralgicznym punktem jest jaz w rejonie ulic Bestwińskiej i Sejmowej zalewający nieruchomości przy ul. Bestwińskiej. Urząd Miejski w Bielsku-Białej zwracał się do Gminnej Spółki Wodno-Melioryzacyjnej w Bestwinie, głównego użytkownika jazu i jednostki nadzorującej zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym, o działania zmierzające do przebudowy jazu - zwrócił uwagę polityk.

potok kromparek
Na ulicy Fredry w Komorowicach Krakowskich wylał potok Kromparek - 23 maja 2017 roku · fot. Szymon Drewniak


Jak dodał Koperski, w celu poprawy sytuacji konieczne byłoby oczyszczenie, pogłębienie i rozbudowa wspomnianego cieku wodnego lub rozbiórka jazu. Z finansowego punktu widzenia najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby wykup nieruchomości i utworzenie terenu zalewowego.

- Czy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zamierza podjąć działania zmierzające do poprawy przepustowości koryta wspomnianego potoku? Czy prowadzono nadzór nad stanem ww. jazu i jakie były efekty przeprowadzanych kontroli? Dlaczego mimo zwracania uwagi na problem przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, nie podjęto kroków zmierzających do jego przebudowy? - napisał w swojej interpelacji poseł.

Do tej pory resort gospodarki wodnej nie zajął stanowiska w tej sprawie. Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.