bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 września 2020
  • wyświetleń: 1795

Kopyta mają znaczenie! Klub Gaja prosi o wsparcie

O wsparcie opieki nad uratowanymi końmi apeluje Klub Gaja. Klub uratował 60 koni, niektóre hodowane były na mięso i miały trafić do rzeźni. Nadal potrzebują pomocy.

Kopyta mają znaczenie! Klub Gaja prosi o wsparcie
Kopyta mają znaczenie! Klub Gaja prosi o wsparcie · fot. UM Bielsko-Biała


Konie wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu wiek, stan zdrowia, urazy fizyczne i psychiczne. Klub Gaja jest organizacją pożytku publicznego i ratuje konie tylko dzięki hojności darczyńców. Dlatego prosi o pomoc, liczy się każda wpłata.

Tym razem Gaja przypomina o tym, jak ważną częścią anatomiczną ciała konia jest kopyto. Człowiek ma na nią bezpośredni wpływ, ponieważ poddaje się ono zabiegom pielęgnacyjnym. Te powinny być wykonywane co około cztery tygodnie. Jest to bardzo ważny element dla biomechaniki ruchu i dla całego organizmu końskiego i zdrowia ogólnego, a także samopoczucia. Niestety, kopyta często wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalistycznego podejścia oraz leczenia. Choroby, na jakie najczęściej cierpią, to: dysfunkcja linii białej, ochwat, degeneracja strzałki gąbczastej i inne.

Struganie kopyt jest konieczne, czasami konieczne jest także podkucie kopyta. A jeśli z powodów zdrowotnych nie można podkuć podkowy na metalowe gwoździe, trzeba ją w specjalny sposób przykleić do kopyta. I taka sytuacja spotkała White Lady, uratowaną przez Klub Gaja, która z powodu zbyt cienkiej podeszwy kopytowej potrzebuje wsparcia dla kopyta w postaci podkowy. Z kolei ze względu na przebyty ochwat i anatomię jej kopyta, nie może być podkuta klasycznymi metalowymi podkowami.
To wszystko jednak kosztuje. Stąd prośba klubu o wsparcie zbiórki.

Zbiórka dostępna jest tutaj.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.