bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 września 2020
  • wyświetleń: 1526

Podbeskidzka lewica i nauczyciele apelują o refundację szczepień

Wielkimi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie zwiększyć się może liczba zachorowań na grypę. W czasie epidemii koronawirusa choroba ta może być szczególnie niebezpieczna. Stąd apel członków podbeskidzkiej Lewicy Razem i miejscowych nauczycieli, by władze Bielska-Białej refundowały zakup szczepionki przeciwko temu schorzeniu.

Podbeskidzka lewica i nauczyciele apelują o refundację szczepień
Podbeskidzka lewica i nauczyciele apelują o refundację szczepień · fot. Partia "Razem"


W środę, 16 września w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa Lewicy Razem, okręg Podbeskidzie, w sprawie petycji do prezydenta miasta. Została ona złożona przez działaczy wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, oddział Bielsko-Biała. W dokumencie wspólnie apelują o wprowadzenie programu refundacji szczepień na grypę.

- Rozpoczyna się sezon grypowy, co może stanowić poważny problem dla systemu ochrony zdrowia w czasie epidemii COVID-19. Naukowcy podejrzewają, że grypa może torować drogę dla koronawirusa, zwiększając szanse zakażenia. Co więcej, obie choroby mają podobne objawy, dotykają podobnych grup ryzyka i roznoszą się w podobny sposób, co utrudni ich rozróżnianie i właściwą izolację przypadków COVID-19. Szczepionka na koronawirusa nie jest jeszcze dostępna, ale szczepienia na grypę są łatwo dostępne, bezpieczne i względnie tanie. Koszt dla jednej osoby to ok. 50-60 złotych - wyjaśnia Leopold Hess, rzecznik prasowy Lewicy Razem Okręg Podbeskidzie.

Jak dodał, co prawda zaszczepienie wszystkich mieszkańców stolicy Podbeskidzia jest niemożliwe, to powinno się objąć refundacją te osoby, które z racji na wykonywany zawód są szczególnie podatne na zarażenie grypą.

- Oprócz pracowników służby zdrowia, dla których program szczepień obiecuje ministerstwo, są to przede wszystkim nauczyciele, którzy na co dzień stykają się z dziesiątkami uczniów, więc mogą się zarówno od nich łatwo zarazić, jak i roznosić grypę dalej. W dalszej kolejności program szczepień powinien objąć pracowników urzędów miejskich, instytucji kultury, opieki społecznej itd. Troska o zdrowie tych grup jest w interesie wszystkich mieszkańców miasta - podkreśla przedstawiciel Lewicy Razem.

Jak podliczyli działacze, koszt takiego programu w przypadku Bielska - zależnie od jego zakresu - mógłby wynieść od 150 do 300 tysięcy złotych.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.