bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 września 2020
  • 21 września 2020
  • wyświetleń: 4878

Ruszyły przygotowania do jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej

W przyszłym roku bielszczanie świętować będą 70. rocznicę połączenia w jedno miasto Bielska oraz Białej. Powstał więc specjalny zespół, który ma przygotować uroczystości jubileuszowe. Pojawiły się także pierwsze propozycje, jak uświetnić tę ważną dla Bielska-Białej datę.

bielskobiała,bielsko,rynekbielsko,starówkabielsko,zameksułkowskich,herbbielsko,ilovebb,fotodnia,
Ruszyły przygotowania do jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej


- W dwudziestoleciu międzywojennym, w odrodzonej Polsce, Bielsko weszło w skład autonomicznego województwa śląskiego, natomiast Biała należała do województwa krakowskiego. W latach II wojny światowej oba miasta po raz pierwszy połączono w jedną całość i wcielono do Rzeszy. Po 1945 roku powrócono na krótko do dawnego podziału, aby w 1951 roku ostatecznie scalić oba miasta w jeden organizm administracyjny - czytamy na stronie bielskiego ratusza.

W przyszłym roku bielszczanie będą zatem świętować 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Pojawiają się już pierwsze pomysły, jak uczcić ten jubileusz.

PocztowkazBielska,Bielsko,BielskoBiała,PocztowkazBielska,Beskidy,ZamekSułkowskich,fotodnia,instag
Ruszyły przygotowania do jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej · fot. @bbdron


- W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz połączenia dwóch miast Bielska i Białej w jeden organizm, zwany odtąd Bielsko-Białą. Z tej okazji przygotowywane są różne uroczystości i wydarzenia kulturalne, aby nadać godną oprawę tej rocznicy - zauważyła bielska radna Urszula Szabla. - Zwracam się z prośbą, aby uwzględnić w programie obchodów zorganizowanie koncertów organowych, w wybranych kościołach naszego miasta położonych po dwóch stronach rzeki Białej. Wydarzenie to będzie zarówno ukłonem w stronę tradycji, jak i wyrazem jedności. Pozwoli także wykorzystać potencjał wspaniałych instrumentów, znajdujących się w naszych kościołach - podkreśliła przedstawicielka mieszkańców Bielska- Białej.

Jak dowiadujemy się w bielskim magistracie, 25 sierpnia miało miejsce pierwsze spotkanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie obchodów 70-lecia połączenia miast. Przedstawiono na nim założenia koncepcyjne uroczystości jubileuszowych.

ratusz, urząd miejski
Ruszyły przygotowania do jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- We wrześniu składane będą propozycje działań, które stworzą kalendarium wydarzeń w roku jubileuszowym - poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej. - Propozycja radnej została wpisana na listę już złożonych projektów. Ostateczną decyzję o kształcie programu obchodów i zrealizowanych w jego ramach projektach podejmę po zapoznaniu się ze wszystkimi propozycjami - podkreślił wiceprezydent Ruśniak.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.