bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 lipca 2012
  • 26 lipca 2012
  • wyświetleń: 13771

Wystawa "Weź paragon" w Bielsku

Za nami:

Prezydent Jacek Krywult i Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Jacek Przypaśniak, 24 lipca w Bielsku-Białej uroczyście otwarli wystawę „Nie dla szarej strefy. Weź paragon”.

Reklama

Wystawa została przygotowana przez Urzędy Kontroli Skarbowej w Katowicach, Opolu i Kielcach. Przedstawia trudne zadania inspektorów kontroli skarbowej w walce z przestępczością zorganizowaną, ale przede wszystkim cele i założenia akcji "Weź paragon". Wystawa opisuje podejmowane przez kontrolę skarbową liczne inicjatywy i działania edukacyjne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, ma na celu promowanie pozytywnych postaw wspierających uczciwych przedsiębiorców w walce z "szarą strefą".

W uroczystości otwarcia także wzięli udział Aleksandra Wanat z ramienia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Małgorzata Moskal Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Robert Wojewódka Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Opolu.

Skutki istnienia szarej strefy odczuwalne są we wszystkich dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i ekonomicznego kraju i dla każdego człowieka. Dlatego tak ważne są podejmowane przez kontrolę skarbową zadania związane z walką z nieuczciwą konkurencją i minimalizacją szarej strefy.

Akcja Weź paragon to drugi temat wystawy. Jej podstawowe założenia to walka z szarą strefą a z drugiej strony wsparcie uczciwej konkurencji.

Akcja jest prowadzona od 2004 roku. Składa się na nią edukacja i prewencja. Od dwóch lat kampanii edukacyjno-informacyjnej towarzyszy rysunek Andrzeja Mleczki, który znajduje się na materiałach promujących akcję. Są to plakaty, pocztówki a także kubki i koszulki.

Wystawa "Weź paragon"


Edukacyjny charakter akcji sprawia, że UKS oprócz działań prewencyjnych, zajmuje się krzewieniem wiedzy o podatkach wśród najmłodszych obywateli. Dlatego pracownicy odwiedzają przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe ze specjalnymi prelekcjami.

Nie można jednak zapomnieć że akcja Weź paragon to oprócz edukacji także prewencja. Kontrolerów sprawdzających prawidłowość ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej można spotkać w całej Polsce. Najczęściej inspektorzy kontroli skarbowej pojawiają się w miejscowościach turystycznych, wypoczynkowych i uzdrowiskowych.

W trakcie tych działań UKS często współpracuje z Policją, Strażą Graniczną czy Służbą Celną. Kontrolerzy sprawdzają sprzedawców na bazarach, targowiskach, dyskotekach w dni powszednie a także w weekendy, nierzadko w godzinach popołudniowych i nocnych aby chronić zasady uczciwej konkurencji.

Tylko przez okres wakacji w 2011 roku nałożono mandaty na kwotę prawie 6,4 mln złotych.

Wystawę można zobaczyć na pl. Chrobrego do 9 sierpnia.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.