bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 września 2020
  • wyświetleń: 1831

Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz

9 września w Bielskim Centrum Kultury jubileusz 25-lecia świętował Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli parlamentu i samorządu, przybyli m.in. wiceminister Grzegorz Puda i poseł Przemysław Drabek. Gratulacje drogowcom złożył prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz
Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz · fot. UM Bielsko-Biała


- Minione ćwierć wieku pokazuje, że Miejski Zarząd Dróg bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych mu zadań. W tym czasie drogi w naszym mieście zmieniły się nie do poznania. Nie będzie wcale przesadą stwierdzenie, że Bielsko-Biała posiada obecnie jeden z najnowocześniejszych układów drogowych w Polsce, którego trzonem są dwie obwodnice. Nie sposób wymienić wszystkich inwestycji drogowych przeprowadzonych w ciągu ostatniego dwudziestopięciolecia. Nie można jednak nie wspomnieć o tych największych, jak rozbudowa ulic: Międzyrzeckiej, Wyzwolenia, Sobieskiego, Krakowskiej, Żywieckiej czy Armii Krajowej. Niebawem do tej grupy dołączy także modernizowana właśnie ul. Cieszyńska. Te przedsięwzięcia to dowód z jednej strony sprawności działania MZD, a z drugiej - co trudno pominąć - proinwestycyjnej polityki miasta. Mam nadzieję, że w kolejnych latach działalności Miejski Zarząd Dróg nadal będzie funkcjonował tak dobrze jak do tej pory. Życzę dyrektorowi oraz wszystkim pracownikom MZD wielu zawodowych sukcesów, realizacji planów i zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Mosty i drogi łączą… Ta idea przyświecała naszym przodkom, była obecna szczególnie w okresie zmian ustrojowych w 1989 r., ale też i w czasach późniejszych, aż do dnia dzisiejszego. Dzięki zgodzie i wsparciu planów rozbudowy układu drogowego Bielska-Białej przez kolejnych przedstawicieli samorządu możliwa była - i jest nadal - realizacja tak szerokiego programu inwestycyjnego, budowy strategicznych ciągów drogowych i wszystkich innych o znaczeniu bardziej lokalnym - stwierdził dyrektor MZD Wojciech Waluś. - To nasze święto i cieszę, się że w odmłodzonym składzie możemy podejmować kolejne wyzwania i nowe obowiązki i realizować je z sukcesem, ku zadowoleniu nie tylko prezydenta i radnych Bielska Białej, ale przede wszystkim mieszkańców naszego przepięknego miasta - dodał.

Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020
Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


- Budowa dróg i mostów to nie tylko kwestie techniczne przystosowania środowiska do przemieszczania się ludzi i pojazdów. Nowe drogi i mosty dają asumpt do budowania nowych relacji międzyludzkich i otwierania się na świat - dodał dyr. Waluś.

Dla zebranych w BCK drogowców wystąpili m.in. Piotr Skucha, Kabaret Dno oraz Olga Łasak i Juliusz Wątroba. W drogową podróż w czasie zabrały uczestników uroczystości dwa filmy. Całość uświetnił występ zespołu This Cover Bend.

Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020
Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Miejski Zarząd Dróg powstał po to, aby łatwiej zarządzać układem komunikacyjnym miasta i modernizować go. Kluczowa decyzja o jego utworzeniu zapadła 21 marca 1995 roku. Dotychczasowy Referat Komunikacji i Utrzymania Dróg będący częścią Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego stał się jednostką budżetową o nazwie Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Celem jego działalności, jak czytamy w uchwale, było pełnienie funkcji zarządcy dróg i zarządu ruchu na drogach publicznych w granicach administracyjnych miasta Bielska-Białej. Siedzibą jednostki ma być budynek przy ul Grażyńskiego 10, a dyrektora powołuje Zarząd Miasta.

Uchwała wchodziła w życie z dniem podjęcia, a podpisał ją ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Juszczyk. Konkurs na dyrektora nowej jednostki wygrał Wojciech Waluś.

Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020
Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Lokalna prasa oczywiście na swój sposób odnotowała fakt powstania MZD. Kronika Beskidzka zauważyła, że nowa jednostka zostaje powołana z dniem 1 kwietnia, więc niejako na prima aprilis, a tekst wymownie zatytułowała: Nowy szyld - stare dziury.

Od tego czasu układ komunikacyjny miasta zmienił się radykalnie. Bielsko-Biała zyskało dwie obwodnice, wiadukt na ul. Wyzwolenia, kilkanaście rond i parkingów. Powstał nowoczesny system parkomatów i system ITS (Inteligentny Transport Samochodowy), który usprawnia poruszanie się po mieście.

Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020
Uroczystość w BCK. Tak MZD świętowało swój jubileusz - 9.08.2020 · fot. UM Bielsko-Biała


Jak zmieniała się miasto i jego system komunikacyjny, można sprawdzić okolicznościowym wydawnictwie pt. Od szlaków handlowych po autostrady. Z dziejów drogownictwa na terenie Bielska i Białej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.