bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Wiadomości

  • 4 września 2020
  • 7 września 2020
  • wyświetleń: 2943

Aktorzy dwóch bielskich teatrów przeczytali Balladynę na Rynku

Dwie siostry, dwa dzbany, las, maliny... Gra o wszystko: o miłość, lepsze życie, władzę. W sobotę, 5 września w całej Polsce czytaliśmy Balladynę Juliusza Słowackiego. Na Rynku w Bielsku-Białej romantyczny dramat przeczytali aktorzy Teatru Polskiego i Teatru Lalek Banialuka.

Narodowe Czytanie 2020 na bielskim Rynku - 05.09.2020 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB


W inauguracji Narodowego Czytania w Bielsku-Białej wziął udział prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, który przeczytał list Juliusza Słowackiego do matki.

Fragmenty Balladyny zaprezentowane zostały przez aktorów bielskich teatrów: Jadwigę Grygierczyk, Martę Gzowską-Sawicką, Lucynę Sypniewską oraz Rafała Sawickiego. Warto dodać, że wszyscy biorący udział w czytaniu aktorzy wcześniej grali w spektaklach Balladyny w swoich teatrach - Banialuka ma w repertuarze Balladynę w reżyserii Petra Nosalka od 2007 roku, w Teatrze Polskim zrealizowała ten spektakl w 2013 roku Natalia Babińska.

Z okazji Narodowego Czytania przygotowano specjalną pieczęć, upamiętniającą to wydarzenie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. posłowie Mirosława Nykiel i Przemysław Drabek oraz radni: Urszula Szabla i Piotr Ryszka.

Organizatorem akcji była Książnica Beskidzka przy współpracy z Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.