bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 września 2020
  • 6 września 2020
  • wyświetleń: 6116

Jest szansa na rewitalizację podbeskidzkiej kolei

Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka pod koniec sierpnia złożyła formularze zgłoszeniowe w ramach naboru projektów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej #KolejPlus do 2028 roku. Chodzi o dwa ważne projekty z punktu widzenia integracji i rozwoju transportu publicznego w subregionie południowym.

drzewa, tory, pociąg, tunel
Jest szansa na rewitalizację podbeskidzkiej kolei · fot. bielsko.info


Aglomeracja Beskidzka złożyła projekty dotyczące „Rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z centralną częścią województwa (Cieszyn -Bielsko-Biała - Katowice) oraz „Rewitalizacji linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka oraz odbudowa mijanki w Hucisku w ciągu linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka jako niezbędny element połączenia z centralną częścią województwa małopolskiego (Żywiec - Sucha Beskidzka - Kraków)”

Jak podają przedstawiciele stowarzyszenia, starania w pozyskaniu środków na sfinansowanie wkładu własnego do projektu czynią wszystkie zainteresowane samorządy. - Wniosek został złożony 24 sierpnia, teraz PKP PLK ma 3 miesiące na ocenę formalną i sporządzenie listy projektów kwalifikujących się do II etapu - poinformowała Anna Korczyńska, zastępca dyrektora Biura Stowarzyszenia.

Partnerami w projekcie są: Miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, gmina Skoczów, powiat cieszyński, gmina Jasienica i gmina Jaworze. - Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka występuje w roli wnioskodawcy i lidera projektu. Przedmiotem projektu jest wykonanie studium projektowo-technicznego i realizacja robót. Szacowane całkowite koszty realizacji projektu to ok. 217,5 mln złotych. Poziom maksymalnego dofinansowania projektu ze środków Programu Kolej PLUS wynosi 85 procent wydatków kwalifikowanych. Podatek VAT od wydatków kwalifikowanych leży po stronie PKP PLK. Koszty ponoszone przez wnioskodawcę to 15 procent wydatków kwalifikowanych, tzw. wkład własny do projektu - wylicza Korczyńska.

Aglomeracja Beskidzka wraz z partnerami czyni starania w zakresie udziału samorządu województwa śląskiego w kosztach wkładu własnego do projektu. - Łatwo nie jest! Ale widać dobrą wolę samorządu województwa śląskiego i pana marszałka Jakuba Chełstowskiego - podkreśliła przedstawicielka aglomeracji.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.