bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 września 2020
  • 4 września 2020
  • wyświetleń: 1507

Bielska placówka straży granicznej z imieniem podhalańczyków

Od 1 września br. Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej nosi imię 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas uroczystości, w której wziął udział zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, odczytano specjalny rozkaz w tej sprawie i odsłonięto pamiątkową tablicę.

Bielska placówka straży granicznej z imieniem podhalańczyków
Bielska placówka straży granicznej z imieniem podhalańczyków · fot. UM Bielsko-Biała


Nowi pogranicznicy złożyli uroczystą przysięgę, a zasłużonym dla rozwoju Straży Granicznej wręczono odznaczenia. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Akceptację dla nadania imienia 3 Pułku Strzelców Podhalańskich Placówce Straży Granicznej w Bielsku-Białej wyraziła Rada Miejska Bielska-Białej podczas sesji 26 maja. Ostateczną decyzję w sprawie imienia podjął minister spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego straży granicznej.

Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej została utworzona 1 stycznia 2014 roku po rozformowaniu placówek SG w Cieszynie i Żywcu. Funkcjonariusze SG stacjonujący w Bielsku-Białej realizują swoje zadania od 16 lutego 2015 roku. Zasięg terytorialny bielskiej placówki rozciąga się między znakami granicznymi III/90 i I/148a - długość odcinka linii granicy wynosi 164,01 km i obejmuje granicę lądową i rzeczną z Republiką Czeską (76,58 km) i Republiką Słowacką (87,43 km). Stały rejon odpowiedzialności placówki obejmuje obszar 5 powiatów - bielski, bieruńsko-lędziński, cieszyński, pszczyński i żywiecki - oraz 4 miasta na prawach powiatu - Bielsko-Białą, Jastrzębie Zdrój, Tychy i Żory. Łączna powierzchnia terenu wynosi 3.582 km2 i stanowi 30 proc. całkowitej powierzchni województwa śląskiego. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (za 2017 rok) ten obszar zamieszkuje 1.126.701 osób.

3 Pułk Strzelców Podhalańskich od 10 marca 1920 r. pełnił m.in. służbę ochrony granicy państwowej w rejonie Bielska i Białej. W okresie międzywojennym pułk podlegał bezpośrednio 21 Dywizji Piechoty Górskiej stacjonującej w Bielsku. Pułk trwale wpisał się w historię garnizonu Bielska i Białej, w latach 20. i 30. ubiegłego wieku zapewniał poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, uczestniczył też w wielu uroczystościach patriotycznych i religijnych ważnych dla polskich mieszkańców miasta i regionu. Podhalańczycy byli rekrutowani terytorialnie, co jeszcze bardziej wzmacniało ich związek z terenem Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny.

Jac

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.