REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 2 września 2020
  • 3 września 2020
  • wyświetleń: 2073

Na drzewach w Bielsku-Białej zawisły... budki z kodami QR

Na drzewach rosnących na bielskim Rynku zawisły budki z kodem QR i biegnącymi do ziemi kablami. To nowe urządzenia mierzące wilgoć w korzeniach drzew, czyli system monitoringu wodnego. Za pomocą podobnych urządzeń badana jest także wilgotność na miejskich skwerach.

Na drzewach w Bielsku-Białej zawisły... budki z kodami QR
Na drzewach w Bielsku-Białej zawisły... budki z kodami QR · fot. UM Bielsko-Biała


Spostrzegawczych przechodniów szczególnie zaciekawił zamocowany na pniu kabelek z końcówką w ziemi. Niektórzy sądzili, że to elektryczność zawitała do budek dla ptaków. Zaniepokojonych i zainteresowanych informujemy, że budki z kabelkami, prócz spełniania normalnych funkcji ptasiego schronienia, mierzą wilgotność gruntu pod drzewami. W podwójnym dnie budki znajduje się bowiem czujnik wilgotności i nadajnik, który przesyła do systemu informację na jej temat.

Dzięki przesyłanym danym służby ogrodnicze mają na bieżąco informacje, czy drzewo jest wystarczająco nawodnione. Program pilotażowo został uruchomiony na Rynku, gdyż rosnące tam drzewa otoczone są brukiem, co sprawia, że nawet w czasie deszczu tylko niewielka ilość wody wsiąka w glebę.

- W okresie letnim drzewa na Rynku są podlewane i w przypadku niewystarczającej wilgotności zamawiane jest podlewanie dodatkowe - oprócz tego z harmonogramu - tłumaczy ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

W sumie na terenie miasta działa 5 czujników wilgotności podłoża. Trzy znajdują się na Rynku, dwa na terenie jednej z rad osiedla w trawniku. Każdy zestaw składa się z czujnika wilgotności, przewodu oraz stacji (mała skrzyneczka) w której jest bateria i nadajnik WiFi. Nadajnik co godzinę wysyła do Urzędu Miejskiego informację o poziomie wilgotności.

Dzięki czujnikom w trawniku specjaliści od zieleni sprawdzają między innymi, jak częstotliwość koszenia wpływa na cyrkulację wody w glebie. Czujniki umieszczono w odległości około 3 metrów od siebie - jeden w trawniku niekoszonym, drugi w trawniku koszonym na bieżąco. - Wyniki pomiarów posłużą jako dane do testów dotyczących częstotliwości koszenia trawników w mieście - informuje Dariusz Gajny.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.