bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 1 września 2020
  • wyświetleń: 453

Jakie polskie filmy warto obejrzeć?

Materiał partnera:

Szukając ciekawego filmu do obejrzenia, warto zwrócić uwagę na polskie produkcje dokumentalne, które traktują o ważnych problemach i opisują polską rzeczywistość. Na HBO GO można znaleźć wiele tego typu filmów, poświęconych polityce, kwestiom obyczajowym oraz kulturowym.

Jakie polskie filmy warto obejrzeć?


„Czekając na sobotę”„Czekając na sobotę” to film dokumentalny, który porusza sprawy dotyczące polskiej prowincji oraz obyczajowości. Bohaterami są młodzi ludzie znudzeni życiem na wsi, monotonią i rutyną, a jedyne, na co czekają, to sobota. Właśnie w ten dzień mogą przełamać dotychczasowy schemat spędzania czasu: wyjść na dyskotekę, napić się, poznać nowych ludzi. Obraz przedstawia także ich plany na przyszłość wynikające z chęci wyrwania się z szarej rzeczywistości. Polskie filmy dokumentalne, takie jak „Czekając na sobotę”, bardzo dobrze ukazują mentalność ludzi i ich obyczajowość.

„6 kroków”„6 kroków” Bartosza Dombrowskiego to typowy film drogi, który został oparty na teorii sześciu stopni oddalenia autorstwa Stanleya Milgrama. Zdaniem tego badacza każdego człowieka od innej dowolnej osoby na świecie dzieli tylko 6 kroków. W 1967 roku Milgram, psycholog i naukowiec, przeprowadził eksperyment pod tytułem „Świat jest mały”, w którym udowodnił, że w większości przypadków między dwiema dowolnymi osobami na świecie znajduje się sześć poziomów znajomości, czyli mniej więcej sześć innych osób, przy czym mogą to być zarówno przyjaciele, jak i osoby całkowicie obce. Warto dodać, że wielu innych badaczy krytykowało tę teorię i wskazywało na brak podstaw empirycznych. W dokumencie „6 kroków” twórcy filmu wyruszają z założeniem, że teoria Milgrama jest słuszna i prezentują losowo wybranych bohaterów, na przykład piosenkarkę z Warszawy i farmera z meksykańskiej wioski. Twórcy starali się pokazać różnice między osobowościami bohaterów, a także postawić trudne pytania dotyczące sensu życia i relacji z innymi ludźmi. W ten sposób podróż na trasie między Polską a Meksykiem staje się doskonałą okazją do poznania kolejnych osób, zrozumienia ich kultur oraz wartości, którymi się kierują w życiu.

„Wiatr. Thriller dokumentalny”„Wiatr. Thriller dokumentalny” to produkcja podkreślająca ogromne znaczenie przyrody w życiu człowieka. Twórcy dokumentu zdecydowali się dokładniej opisać halny, wiatr występujący w Tatrach, który budzi lęk, oddziałuje na ludzkie zachowania, a nawet uważa się, że zwiększa liczbę dokonywanych przestępstw. Reżyser zwraca uwagę nie tylko na działania bohaterów dokumentu, lecz także na zmiany w przyrodzie i zachowaniach zwierząt. „Wiatr. Thriller dokumentalny” powstał we współpracy polsko-słowackiej.