bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 4471

MZD: Zalane ulice to wina przyrody a nie zaniedbań inwestycyjnych

Zalewanie wyremontowanych ulic w Bielsku-Białej to - według Miejskiego Zarządu Dróg - wina nawałnic, a nie wad w projekcie przeprowadzonych inwestycji. Urzędnicy w specjalnym komunikacie ustosunkowali się do skarg i opinii wielu bielszczan.

ul. Krakowska
Ulica Krakowska w Bielsku-Białej · fot. UM Belsko-Biała


Mieszkańcy Bielska-Białej, między innymi ci, których domy znajdują się przy nowo wyremontowanych ulicach, po ulewach skarżyli się na ich zalewanie. Nie brakowało opinii, że to wina wadliwie wykonanych inwestycji. W tej sprawie stanowisko zajęli przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg.

- Wszystkie nowo projektowane i realizowane przez Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej inwestycje spełniają wszelkie normy projektowe i przepisy prawne związane z budową dróg. Dotyczy to także systemów odpowiedzialnych za odprowadzenie wód opadowych. Projektowanie ich jest ściśle określone i żadna, nawet najważniejsza realizacja, nie może poza nie wykraczać - czytamy w komunikacie.

- Można się zgodzić, że w ostatnich latach opady atmosferyczne coraz częściej przybierają formy deszczy nawalnych. Sytuacje, że w ciągu godziny na jeden metr kwadratowy powierzchni spada 100 litrów wody nie są już dziś niespotykane. W takich momentach praktycznie żadna kanalizacja natychmiast nie odprowadzi nadmiaru wody. Systemy są budowane tak, aby po przepełnieniu kolektorów ponadnormatywna ilość wody była odprowadzana stopniowo - wyjaśniają pracownicy MZD.

I przypominają, że są w Bielsku-Białej takie ulice, które są dość strome. Spływająca z nich glina, kamienie, liście a nawet gałęzie mogące chwilowo zablokować spływ wody do kratek ściekowych. Tak bywa np. na ulicy Krakowskiej.

- Przyroda czasami rządzi się swoimi prawami, a wygląda na to, że zachodzące zmiany klimatyczne problem będą tylko pogłębiać. Nie możemy się oczywiście temu biernie przyglądać. Problemem są dalej nieutwardzone boczne uliczki, które w czasie nawałnic zamieniają się w rwące potoki. W związku z tym ulica Podgórna będzie przebudowywana i po zakończeniu inwestycji sytuacja w jej sąsiedztwie z pewnością się poprawi - zapewniają przedstawiciele bielskiego zarządu dróg.

raz / bielsko.info
źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.