Wiadomości

  • 28 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1186

Badanie: jak Polacy będą kupować modę i wyposażenie wnętrz?

Materiał partnera:

Wyprzedaże dla branży fashion i home były sezonem bardzo dobrym. Obawy o spowolnienie sprzedaży nie potwierdziły się w takim stopniu, w jakim zakładał rynek. Popyt w sieci zanotował kolejne wzrosty, tak samo jak ruch w galeriach handlowych. Konsumenci i ich potencjał zakupy wrócili do stanu sprzed pandemii - czy taki stan się utrzyma?

Badanie: jak Polacy będą kupować modę i wyposażenie wnętrz?


Aby zweryfikować to, w jaki sposób obecnie kształtują się potrzeby konsumentów, Grupa Domodi przeprowadziła badanie ankietowe wśród użytkowników swoich serwisów: modowych Domodi i Allani oraz z wyposażeniem wnętrz - Homebook.

Weryfikacja potrzeb: kupujemy rzeczy pierwszej potrzebyBadanie pokazało, że pomimo licznych zmian w otoczeniu konsumentów, sama ich aktywność zakupowa - w przypadku większości badanych (44%) - pozostała na tym samym poziomie, co przed lockdown’em. Jej spadek zadeklarowało 36% osób, a wzrost - 11% ankietowanych. Wśród aktualnych motywacji zakupowych badani najczęściej wskazywali bieżące zapotrzebowanie na konkretne produkty (38%). Blisko 1/3 respondentów nie dostrzegła zmiany dotychczasowych nawyków w związku z epidemią, a ponad ¼ z nich ograniczyła konsumpcję z powodu pogorszenia sytuacji finansowej. Część użytkowników (6%) przyznała, że nabywanie nowych akcesoriów stało się dla nich obecnie formą rozrywki, jedynie w przypadku 2% aktywność wzrosła z powodu polepszenia statusu materialnego. Ograniczenie wydatków w obu branżach - fashion i home - przewiduje natomiast 22% użytkowników platform Domodi i Homebook.

E-commerce rośnie w siłęNa pytanie dotyczące najchętniej wybieranych miejsc zakupowych, ankietowani najczęściej wskazywali na jednoczesne korzystanie ze sklepów stacjonarnych i online’owych (37%). Ponad 1/3 odpowiadających twierdzi, że będzie nabywać nową odzież i obuwie w sklepach online, a ¼ zamierza ograniczać wydatki na tego rodzaju asortyment. Tylko 10% zadeklarowało, że zakupy akcesoriów modowych zrealizuje w sklepach stacjonarnych co wskazuje na zmianę nawyków.

Czy konsumenci będą kupować modę? 47% badanych nie planuje odświeżenia garderoby w najbliższym czasie, natomiast ⅓ badanych nadal pozostaje w tej kwestii niezdecydowana. 21% respondentów wykazało zwiększone zainteresowanie produktami w kategorii fashion.

Przegląd modowych potrzeb PolakówW ankiecie pojawiły się pytania wielokrotnego wyboru ,dotyczące najchętniej wybieranych elementów garderoby. Największym zainteresowaniem wśród odpowiadających cieszyło się obuwie (41%), sukienki i spódnice (32%) oraz spodnie (27%). Miejsce tuż za podium przypadło koszulom i T-shirtom (ich zakup ma w planach 24% użytkowników). Nieco rzadziej ankietowani deklarowali chęć nabycia dodatków oraz odzieży sportowej (ex aequo 17%). Ograniczenia podróżowania miały bezpośredni wpływ na zainteresowanie odzieżą plażową (9%).

Wyposażenie wnętrz kupujemy hybrydowoW tożsamy sposób konsumenci poszukują i nabywają również elementy wyposażenia wnętrz. Aż 42% badanych wskazuje, że realizuje zakupy w tym segmencie hybrydowo: wykorzystując kanała online oraz offline. Blisko ¼ produkty wnętrzarskie nabywa wyłącznie drogą online, a 13% - najczęściej odbywa wizyty w tradycyjnych sklepach.

Wyprzedaże atrakcyjne również w branży homeNie tylko miłośnicy mody z niecierpliwością oczekują sezonowych obniżek cen - równie dużą popularnością letnie promocje cieszą się wśród entuzjastów pięknych wnętrz. Użytkownicy nie ograniczyli również swoich wydatków na produkty sezonowe, które nabywali cyklicznie w poprzednich latach - utrzymywanie dotychczasowych nawyków zadeklarowało 72% ankietowanych.

Jak pokazują wyniki raportu Grupy Domodi, nadchodzący sezon w branżach home i fashion, może przynieść zmiany w zakresie kategorii produktowych wybieranych przez konsumentów, a część z nich zdecyduje się odłożyć w czasie zakup odzieży i akcesoriów wnętrzarskich. Nie musi to jednak oznaczać gwałtownych spadków sprzedaży - szczególnie w przypadku sklepów e-commerce.

Choć część klientów deklaruje ograniczenie wydatków na nową odzież i wyposażenie wnętrz, w większości nie pójdzie to w parze z rezygnacją z zaplanowanych sezonowych zakupów - wiele wskazuje zatem na to, że szansy na skorzystanie z cenowych okazji częściej użytkownicy będą upatrywać podczas czasowych promocji, rabatów czy wyprzedaży.

Badanie, w formie ankiety przeprowadzono na grupie 400 respondentów, którzy są aktywni na platformach Grupy Domodi.