Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2020
  • 31 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2412

Bez ulg za wywóz śmieci dla osób ogrzewających domy ekologiczne

Powstał pomysł, by mieszkańcy Bielska-Białej, którzy stosuje ekologiczne ogrzewanie swoich domów lub mieszkań, otrzymali ulgi w opłatach za wywóz odpadów. Mogłoby to skłonić więcej osób do zainwestowania w czystą energię. Co prawda władzom stolicy Podbeskidzia taka koncepcja się spodobała, to jednak na przeszkodzie stoi prawo ogólnokrajowe.

śmieci
Bielszczanie ogrzewający domy ekologicznie nie dostaną ulg za wywóz śmieci · fot. bielsko.info


O rozważenie możliwości zwolnienia z części opłaty za wywóz odpadów komunalnych tych właścicieli gospodarstw domowych, którzy w sezonie grzewczym korzystają z gazu, elektryczności lub oleju opałowego, do władz Bielska-Białej zaapelował radny Edward Kołek.

Ogrzewanie domu czy mieszkania tymi materiałami nie generuje popiołu i jest korzystne dla środowiska. Mieszkańcy nie potrzebują więc kubłów na popiół - argumentował.

Jak zauważył przedstawiciel bielszczan, opłaty na wzór bonifikaty za kompostowanie odpadów mokrych i zielonych we własnym zakresie, mogłoby również stanowić element zachęty do zmiany starych kotłów węglowych na nowoczesne i bezodpadowe technologie ogrzewania gospodarstw.

Władzom miasta pomysł przypadł do gustu, ale na przeszkodzie niestety stoją przepisy.

W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określony został zamknięty katalog zwolnień z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym właścicieli nieruchomości, które rada gminy noże określić w drodze uchwały, dlatego też nie można zwolnić z części opłaty gospodarstw domowych, które w sezonie grzewczym wykorzystują gaz, elektryczność czy olej opałowy - poinformował Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Jak jednak dodał, władze miasta pomysł ten przedstawią w ramach najbliższych konsultacji aktów prawnych organizowanych przez Ministerstwo Klimatu.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.