Wiadomości

  • 17 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 6395

Bielszczanie podzielili się tym, co myślą o odbiorze śmieci

Mieszkańcy Bielska-Białej do końca lipca mogli się podzielić swoimi uwagami dotyczącymi sposobu wywozu i odbioru odpadów z domów i osiedli. Do bielskiego ratusza w ramach konsultacji społecznych trafiło kilkanaście wniosków - pozytywnie rozpatrzono sześć, w tym dwa częściowo.

śmieci
Bielszczanie podzielili się tym, co myślą o odbiorze śmieci · fot. bielsko.info


Bielszczanie zgłosili kilkadziesiąt uwag do projektów uchwał rady miejskiej dotyczących spraw czystości i porządku w mieście oraz gospodarowania odpadami - podał bielski magistrat.

- W trakcie trwania konsultacji złożono 15 formularzy, na których zgłoszono uwagi do projektów wspomnianych uchwał (3 uwagi nie dotyczyły konsultowanych projektów uchwał, 1 uwagę zgłoszono w nieodpowiedniej formie) - czytamy w komunikacie.

W protokole po konsultacjach w pełni uwzględniono jedynie cztery uwagi. Pierwszy dotyczył właścicieli nieruchomości w zabudowie szeregowej, którzy posiadają przydomowe ogródki - ci powinni dostawać taki sam przydział worków na odpady zielone jak właściciele domów jednorodzinnych.

Zgodzono się także, że przeniesienie obowiązku utrzymania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym (mycie, dezynfekcja i deratyzacja) z gminy na właściciela nieruchomości jest niemożliwe do realizacji w przypadku nieruchomości wielolokalowych ze względu na brak warunków technicznych oraz „trafienie w moment” kiedy pojemniki są puste.

Kolejny uwzględniony wniosek dotyczył tego, że w nieruchomości wielolokalowych również powinien być dokonywany odbiór odpadów zielonych, gdyż posiadają one tereny zielone.

Ponadto należy uwzględnić odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego sprzed nieruchomości wraz z odbiorem odpadów wielkogabarytowych, oraz uwzględnić mycie pojemników w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dwa wnioski zaakceptowano częściowo: o zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych 8 razy w roku (zgodzono się na zakres 4-6 razy w roku) oraz we wniosku: "w zakresie obowiązków właściciela nieruchomości w zakresie opróżniania resztek zalegających w pojemniku po odbiorze odpadów komunalnych, mycie, dezynsekcja, dezynfekcja pojemnika, zabezpieczenie pokryw pojemników przed samoistnym otwieraniem, usuwanie odpadów zalegających poza pojemnikami oraz konieczność odrębnego gromadzenia tekstyliów, odzieży, odpadów niebezpiecznych, odpadów paramedycznych oraz ich dostarczanie do PSZOK są problematyczne" - pozostawiono usługę utrzymania pojemników/kontenerów we właściwym stanie sanitarnym.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.