Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 897

Rozmawiali o kulturze. Samorządowcy spotkali się w Żylinie

W ramach transgranicznej współpracy polsko-czesko-słowackiej 13 sierpnia w Żylinie na Słowacji spotkali się samorządowcy z Bielska-Białej, Frydka-Mistka i Żyliny. Dyskutowano o możliwościach połączonych działań w sferze kultury.

Rozmawiali o kulturze. Samorządowcy spotkali się w Żylinie
Rozmawiali o kulturze. Samorządowcy spotkali się w Żylinie · fot. UM Bielsko-Biała


Wszystkie trzy miasta współpracują ze sobą od dawna w ramach Euroregionu Beskidy w różnych dziedzinach, jak turystyka i rekreacja, sport czy kultura. Właśnie tej ostatniej dotyczyły czwartkowe rozmowy w Urzędzie Miasta w słowackiej Żylinie, w których polską stronę reprezentowali zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Przemysław Smyczek, zastępca naczelnika Wydziału Prasowego Agata Wolna oraz odpowiedzialna za promocję kultury w Wydziale Promocji i Sportu Ewa Kozak.

Adam Ruśniak przekazał przedstawicielom obu zaprzyjaźnionych miast pozdrowienia od przebywającego na urlopie prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

- Cieszę się, że miasta pogranicza współdziałają ze sobą, promując cały region Beskidów. Jestem głęboko przekonany, że Beskidy to dobra marka, która świetnie kojarzy się mieszkańcom naszych miast i turystom, dlatego chcemy ja rozwijać poprzez wspólne transgraniczne projekty - mówił A. Ruśniak.

Przedstawiciele naszych partnerów z Południa pod wodzą burmistrza Żyliny Petra Fiabane’a oraz burmistrza Frydka-Mistka Michala Pobucky’ego przedstawili szereg pomysłów na wspólne działania w dziedzinie kultury i nie tylko, w których dominowały dwa hasła - kreatywność i innowacje. Z naszej strony również nie brakowało ciekawych propozycji, jedna z nich ma być realizowana już w przyszłym roku.

- Bielsko-Białą, Żylinę i Frydek-Miastek- miasta w górach - łączy bogactwo historii oraz tradycji, ale także fakt, że zamożność tych miast zrodziła się z rozwoju techniki i przemysłu, pracowitości i kreatywności fabrykanckich rodów rozwijających swoje przedsięwzięcia w tym regionie. Teraz, czerpiąc z tej tradycji, na przykład włókienniczej - charakterystycznej dla naszych miast - możemy tę kreatywność rozwijać w sztuce. W Bielsku-Białej będziemy organizować nowy festiwal - Sploty Miasta, nawiązujący do miasta jako inspirującej w wielu dziedzinach tkanki miejskiej. Będziemy zapraszali artystów -także gości spoza Bielska-Białej - aby zainspirowani naszym miastem tworzyli swoje dzieła, które tu pozostaną, odciskając trwały ślad na kulturalnej mapie miasta - powiedział Przemysław Smyczek, zachęcając partnerów z Czech i Słowacji do artystycznej współpracy przy tworzeniu tego festiwalu.

Jako najpoważniejszy problem w kontaktach społecznych naszej transgranicznej trójki wskazano podczas spotkania w Żylinie komunikację - brak dróg szybkiego ruchu oraz bezpośrednich linii kolejowych łączących trzy miasta. Drogi po obu stronach granicy polsko-słowackiej już są budowane, teraz trzeba popracować nad rozwinięciem połączeń kolejowych.

Kolejne transgraniczne spotkania trzech miast zaplanowano już we wrześniu tego roku.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.