Wiadomości

  • 14 sierpnia 2020
  • 16 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 11158

[Trasy rowerowe] Rodzinna wycieczka na wzgórze Trzy Lipki

Przed nami kolejna podróż rowerowa w ciekawy zakątek naszego regionu. Tym razem zabieramy Was w podróż zielonym szlakiem rowerowym z centrum Bielska-Białej na Wzgórze Trzy Lipki.

testujemy trasy rowerowe, trek


Zielony szlak rowerowy, którym dostaniemy się na wzgórze Trzy Lipki, rozpoczyna się na placu Ratuszowym. Liczy on około 19 kilometrów i biegnie w większości, bocznymi, asfaltowymi drogami. Jedynym wyjątkiem jest krótki odcinek gruntowo-szutrowy wzdłuż rzeki Wapienica, biegnący ul. Biwakową. Trasa ta jest przystępna dla rodzin z dziećmi, dlatego warto w podróż nią zabrać swoje pociechy.

Stadnina koni "Stary Młyn"
Stadnina koni "Stary Młyn" · fot. facebook.com/Stadnina-Stary-Młyn


Mniej więcej w połowie trasy, w bielskiej Wapienicy, znajduje się miejsce, gdzie można odpocząć - Karczma "Pod Zaporą". Nieco wcześniej, na ulicy Łowieckiej można zjeść zimne smakołyki w budce z lodami. Do ciekawych miejsc mieszczących się przy szlaku zielonym należy dodać stadninę koni, która znajduje się przy ulicy Zapłocie Duże. Prowadzący stadninę mogą nauczyć odwiedzających od podstaw obchodzenia się z koniem, przygotowywania wierzchowca do jazdy oraz prawidłowego dosiadu. Najmłodsze dzieci mogą spotkać się z Pasiem, konikiem polskim, który swoim charakterem rozkocha każde dziecko w jeździectwie.

kościół, stare bielsko
Wnętrze kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku · fot. stanislawbielsko.pl


Obok szlaku zielonego znajduje się kilka atrakcji turystycznych. Warto wspomnieć o kościele p.w. św. Stanisława w Starym Bielsku. Starobielska świątynia jest jedną z najstarszych murowanych budowli w diecezji bielsko-żywieckiej. Wzniesiony w II połowie XIV wieku, prawdopodobnie na miejscu jeszcze starszej, drewnianej świątyni, jest jedynym, prócz zniszczonego grodziska, świadkiem powstawania miasta Bielska. Niewielka, gotycka budowla, murowana z łamanego kamienia wapiennego, jest orientowana, złożona z pięciobocznie zamkniętego prezbiterium i jednej nawy. Kościół opięty jest gotyckimi szkarpami podporowymi. Do nawy przylega wieża, kilkakrotnie przebudowywana i podwyższana. Przy wieży w XIX w. wystawiono przybudówkę, pełniącą niegdyś funkcją kaplicy zmarłych. Wokół kościoła rozciąga się średniowieczny, być może I pochodzący nawet z XII wieku cmentarz, użytkowany do dziś. Cały teren otoczony jest XV-wiecznym, niedawno odrestaurowanym niewysokim murem.

Trzy Lipki
Wzgórze Trzy Lipki · fot. Wojciech Kaprzyk


Na wzgórze Trzy Lipki możemy wjechać ulicą Portową. Skąd nazwa wzgórza? To dość ciekawe. W 1645 r. na wzgórzu rozegrała się potyczka między wojskami szwedzkimi a polskimi. W jej wyniku zniszczeniu uległ las lipowy, którego pozostałością stały się cztery, a po uderzeniu pioruna - trzy lipy, od których wzgórze wzięło nazwę. Wycięto je w 1939 r., aby nie służyły jako punkt orientacyjny. W tym samym miejscu posadzono lipy w 1945 r., jednak zostały zniszczone przez wandali.

Ślad trasy można pobrać tutaj lub zeskanować poniższy kod QR.

qr bb


TREK Bielsko-Biała

43-300 Bielsko-Biała
ul. Przekop 10

tel. 33 443 20 66

mp / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj