bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 5277

Plastikowe drzwi, czyli… Bielsko-Biała okiem naszego Czytelnika

Cennymi spostrzeżeniami po spacerze po Bielsku-Białej podzielił się z nami Czytelnik portalu bielsko.info. Zwrócił uwagę m.in. na coraz więcej plastikowych drzwi na ulicy Cieszyńskiej. Jak się okazuje, ten teren jest pod opieką konserwatora zabytków.

Skrzyżowanie ulic Lompy i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej
Skrzyżowanie ulic Lompy i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Do naszej redakcji dotarł mail od Czytelnika - Pana Krzysztofa. Podzielił się w nim spostrzeżeniami dotyczącymi krajobrazu Bielska-Białej. Zwrócił uwagę, że coraz więcej pięknych drewnianych drzwi w Bielsku-Białej i w okolicach albo jest wymieniana na plastik, albo… gnije.

- Na przykład na Górnym Przedmieściu. Niestety, widać to też na starówce, a szczególnie na ulicy Cieszyńskiej - napisał mieszkaniec miasta, wymieniając odpowiednie numery tejże ulicy. - Zawsze miałem nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i wymieni te tandetne, marketowe drzwi w Cieszyńskiej, żeby pasowały klimatem do starówki i do sąsiedniej kutej bramy. Tymczasem niedawno to ta kuta, żelazna brama zniknęła i została zastąpiona plastikiem. Czy ta brama nie była zabytkowa? Przecież wartość starego miasta polega właśnie na takich małych detalach, które czynią je pięknym i historycznym - podkreślił Pan Krzysztof.

Jak poinformował Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego magistratu, wspomniany budynek jest indywidualnie wpisany do rejestru oraz znajduje się na terenie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. - Stąd wszelkie prace, także związane z wymianą stolarki drzwiowej muszą uzyskać pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeżeli prace były prowadzone samowolnie WKZ może wydać decyzję nakazującą przywrócenie zabytku do stanu poprzedniego i nałożyć stosowną karę - wyjaśnia.

Przedstawiciel ratusza w Bielsku-Białej dodał, że starówka jest objęta ochroną poprzez zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który szczegółowo określa w kontekście każdego z budynków zabytkowych jak należy je chronić i co jest dopuszczalne podczas zmian i adaptacji tych obiektów.

W mieście zafunkcjonuje też dodatkowe prawo dotyczące przestrzeni publicznej. - Uchwała krajobrazowa jest już przygotowana i czeka na zatwierdzenie. Dotyczy ona jednak ładu przestrzennego głównie w zakresie nośników reklamowych i nie dotyczy wymiany stolarki drzwiowej czy okiennej - poinformował Ficoń.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.